piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zakaz stosowania pasz GMO to wzrost cen mięsa nawet o 30%. Nie można do tego dopuścić

spot_img

Ceny mięsa mogą być jeszcze wyższe. Nie, nie chodzi tu o nadchodzące podwyżki w związku z wysokimi kosztami energii, a o zakaz stosowania pasz GMO w hodowli. Jak oceniła Krajowa Rada Drobiarstwa, w takim przypadku czeka nas wzrost cen mięsa drobiowego od 15-30%.

Zakaz stosowania pasz GMO to wzrost cen mięsa nawet o 30%. Nie można do tego dopuścić
zdj:pixabay

Zakaz stosowania pasz GMO to bolesny cios dla gospodarki

Grozi nam utrata konkurencyjności produkcji drobiarskiej, wzrost cen mięsa oraz ograniczenie możliwości eksportowych.” – alarmuje Krajowa Rada Drobiarstwa. Powodem jest zaproponowany projekt ustawy wprowadzającej zakaz stosowania pasz GMO. Rząd zmienił w tej sposób początkowe ustalenia, które zakładały możliwość stosowania pasz GMO przez następne 4 lata. Skutki tej decyzji będą odczuwalne nie tylko dla hodowców i producentów, ale dla każdego z nas!

Wzrost cen mięsa może wynieść nawet 30%

Jak oceniła Krajowa Rada Drobiarstwa, w takim przypadku czeka nas dodatkowy wzrost cen mięsa drobiowego od 15-30%, ponieważ pasze odpowiadają za 70% kosztów produkcji drobiu. W rezultacie hodowcy będą musieli uwzględnić kolejny koszt tym razem już nie tylko energii ale także dużo droższej paszy w cenie żywca.

“Należy zauważyć, że mięso drobiowe jest chętnie wybierane przez konsumentów i jest zaliczane do podstawowego koszyka zakupowego. Wzrost jego ceny to silny impuls inflacyjny w obszarze szczególnie wrażliwym dla konsumentów” – czytamy na stronie KRD-IG

Skutki tego będą dotyczyć także innych kategorii mięs, jak chociażby wieprzowina, bydło, ale również nabiału.

Zakaz stosowania pasz GMO zmusi do importu tańszych produktów zza granicy

KRD-IG zwróciła uwagę na to, że dotychczas żaden inny kraj nie zdecydował się wprowadzić takich restrykcji. Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w UE i co się z tym wiąże znacznym odbiorcom pasz. 50% produkcji idzie na eksport. Wejście w życie zakazu zmniejszy znacznie konkurencyjność tego sektora.

Ponadto taka sytuacji wymusi import tańszych produktów pochodzenia zwierzęcego, które będą przyjeżdżać z krajów, gdzie do produkcji używa się paszy GMO. Dlatego wyżej wymieniona ustawa nie ma żadnego sensu bytu. Nie można dopuścić by projekt ustawy wszedł w życie.

źródło: KRD-IG

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x