środa, 8 grudnia, 2021
spot_img

Zakaz sprzedaży państwowych gruntów do 2026 roku?

-REKLAMA-spot_img

W dniu 30 kwietnia 2021 r.  upłynie termin 5-letniego zakazu  sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych na mocy Ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z 2016 r. 

Czy przedłużą moratorium?

W związku z powyższym Rada Ministrów pracuje nad przedłużeniem  moratorium na sprzedaż ziemi rolnej z państwowych zasobów. W wykazie prac legislacyjnych RM na IV kwartał br. zaplanowano przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z ZWRSP oraz o zmianie niektórych ustaw. Przygotowanie  projektu powierzono Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dzierżawa korzystna dla rolników?

W uzasadnieniu konieczności podjęcia tego rodzaju prac legislacyjnych wyjaśniono m.in., że wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP, podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości Zasobu stała się dzierżawa, a dotychczasowe doświadczenia wskazują, że ta forma jest korzystna dla rolników. 

Moratorium do 2026 roku 

Przewiduje się zatem przedłużenie okresu wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi o kolejne 5 lat, tj. do 30 kwietnia 2026 r. Zakłada się jednak zwiększenie z 2 ha do 5 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania.
Rządowi legislatorzy proponują też aby moratorium, podobnie jak to ma miejsce obecnie, nie dotyczyło sprzedaży udziałów we współwłasności nieruchomości. 

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 
Foto: Pixabay  

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,016FaniLubię
621ObserwującyObserwuj
9,140SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x