niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zadłużenie sektora rolno – spożywczego sięgnęło 534 mln zł

spot_img

Branża rolno spożywcza tonie w długach, poinformował Krajowy Rejestr Długów. Z najnowszego raportu wynika, że zadłużenie wynosi 534 mln złotych. Najtrudniejszą sytuacja objęci są produceni żywności z województwa mazowieckiego natomiast najmniejsze obciążenie  obejmują przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego.

Największe zaległości są wobec banków

Jak informuje KRD, 315 mln zł, to zaległości finansowe wobec banków. Ponad 92,6 mln zł to dług w firmach handlowych a na trzecim miejscu znajdują się firmy z branży przetwórstwa przemysłowego, które czekają na zwrot 54,6 mln zł. Większość bo prawie 62% łącznego zadłużenia branży rolno-spożywczej przypada na najmniejsze firmy. Nie ma cienia wątpliwości, że problemy finansowe tych działalności spowodowane są wzrostem cen produkcji oraz wynagrodzenia pracowników.

“Obecnie obserwujemy trzykrotny wzrost cen gazu w porównaniu z zeszłym rokiem. Rosną ceny energii, paliw, płac, półproduktów czy opakowań. To wszystko powoduje bardzo szybki wzrost kosztów, a kompensacja tych kosztów poprzez podniesienie cen produktów to trudny i długotrwały proces. Producenci nie mogą ich podnieść z dnia na dzień, ponieważ zobowiązani są długofalowymi umowami z dostawcami. Sądzę, że w najbliższym czasie zobaczymy tego skutki, zwłaszcza w firmach z sektora MŚP, które mają najmniejszą poduszkę finansową i trudności w szybkim uzyskaniu dodatkowego kredytowania. To właśnie te firmy będą zmuszone do odraczania swoich płatności i zadłużania się.” – komentuje Andrzej Gantner wiceprezes Zarządu i dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Większe firmy w tej sytuacji radzą sobie o wiele lepiej z uwagi na łatwość negocjacji umów i podwyżek cen z odbiorcami towarów. Mają one także większe szanse na uzyskanie dodatkowego finansowania z banków.

Mazowsze nr 1 na niechlubnej liście zadłużenia

Rekordowe zadłużenie obejmuje producentów z województwa mazowieckiego. To właśnie tam, ponad 1200 przedsiębiorców ma do oddania blisko 90 mln zł. Na drugim miejscu są przedsiębiorcy z Wielkopolski, zadłużeni na ponad 82 mln zł. Podium zamykają producenci żywności z woj. kujawsko-pomorskiego (47,7 mln zł), gdzie również zarejestrowana jest najbardziej zadłużona firma z tej branży. Rekordzista ma zaledwie 2 zobowiązania finansowe, ale na łączną kwotę przekraczającą 12 mln zł. Po drugiej stronie, czyli z najmniejszym zadłużeniem, są firmy, które działają w woj. świętokrzyskim (10 mln zł), opolskim (11 mln zł) oraz podkarpackim (13 mln zł).

Niestety galopująca inflacja i rosnące koszty produkcji nie wskazują na to, że w najbliższym czasie można będzie liczyć na odwrócenie trendu.

źródło: KRD
Zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x