Co znajdziesz w artykule?
Pszenica odrobiła część starty z tygodnia poprzedzającego
Wzrost napięcia w basenie Morza Czarnego mocno podniósł notowania zbóż w poniedziałek (23.09.2024) po spadkowym tygodniu. Dzień wcześniej została zbombardowana przez stronę ukraińską infrastruktura (baza paliwowa) portu Azow – największego portu na południu Rosji zajmującego się dostawą towarów rolnych. W kolejnych dniach obawy o dostępność eksportu z basenu Morza Czarnego zmalały, ale delikatne wzrosty nadal przeważały w notowaniach giełdowych zbóż do końca tygodnia.
Ceny pszenicy rosły w reakcji na zwiększone obawy dotyczące zasiewów ozimych w regionie Morza Czarnego. Według lokalnych analityków opóźnienia na Ukrainie, a zwłaszcza w Rosji rosną i budzą obawy przed utratą powierzchni. Prognozy pogody przewidują, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni w obu krajach klimat będzie nadal suchy i gorący.
Na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) najbliższa seria pszenicy zyskała na wartości 5 euro (2,3%) (do 221 eur/t) w tygodniu kończącym się 27-go września. W tym samym czasie kontrakt na chicagowską pszenicę SRW zyskał 2,0%, zamykając tydzień ceną 164,6 usd/t. Obydwa kontrakty odrobiły tylko część korekty spadkowej z tygodnia poprzedzającego. Wzrosty cen pszenicy ograniczane są nadal przez wyjątkowo silny eksport z Ukrainy i Rosji na początku sezonu.
Kukurydza wspięła się na 2-miesięczne maksima
Notowania unijnej kukurydzy rosły w obliczu szczególnie złych perspektyw produkcji w Europie Wschodniej, a kontrakt w Chicago zyskiwał korzystając z problemów pogodowych w Brazylii w okresie siewów kukurydzy i soi.
W Konsekwencji ostatnich wzrostów unijna kukurydza z dostawą w listopadzie podrożała w skali tygodnia o 5,5 euro (2,7%) do 207,25 eur/t. Jednocześnie kontrakt na amerykańską kukurydzę podrożał o 4,1% w minionym tygodniu do 164,6 usd/t. W obu przypadkach są to poziomy najwyższe od końca lipca. Skala odbicia ograniczana jest przez rosnącą podaż kukurydzy z trwających zbiorów na półkuli północnej.
Kontrakty na nasiona oleiste zaliczyły wzrostowy tydzień
Unijny rzepak zyskał na wartości, w skali minionego tygodnia, prawie 7 euro (1,5%), kończąc piątkową sesję nieco poniżej 470 eur/t. Wyceny nasion oleistych rosły mocno na początku tygodnia, naśladując zachowanie ropy naftowej i korzystając z obaw pogodowych towarzyszących zasiewom soi w Brazylii. Odbiciu notowań soi sprzyja też dynamiczny eksport z USA. Jednak końcówka tygodnia przyniosła dużą przecena na rynku ropy po doniesieniach, że Arabia Saudyjska zamierza zwiększyć wydobycie tego surowca. Taniejąca ropa pociągnęła w dół cały kompleks nasion oleistych, ograniczając skalę tygodniowego wzrostu kontraktów na rzepak i soję.
Okresowe zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych (tabela)
–
Rzut oka na wykresy notowań kontraktów futures (zamknięcie z 27.09.2024)
Kontrakty na zboża
Kontrakty na nasiona oleiste
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż