W tygodniu kończącym się 8-go lipca 2022 unijna pszenica i kukurydza podrożały o 7%-8% (ponad 20 euro) do 306,75 eur/t – kukurydza i do 357,0 eur/t – pszenica. Oznacza to powrót wycen obu zbóż do poziomów sprzed dwóch tygodni. Mniejsze procentowe odbicie pokazał unijny rzepak, którego cena wzrosła w skali tygodnia o 3,6% do 693,5 eur/t.
Początek omawianego tygodnia zaczął się od pogłębienia trendu spadkowego, jaki panował na większości rynków towarowych i akcji. Dopiero końcówka tygodnia (czwartek i piątek) przyniosła silne odbicie notowań w górę. Zboża i oleiste wpisywały się w ostatnich tygodniach w zachowanie pozostałych rynków surowcowych i akcji. Piątkowe, lepsze od oczekiwań, dane z amerykańskiego rynku pracy w czerwcu oddaliły czasowo widmo recesji w USA. Inwestorzy rzucili się do dokupowania akcji i towarów w piątek. W konsekwencji surowce i akcie mocno drożały, a kukurydza i pszenica tylko jednego dnia zyskały 4,2% – 6,6% (Paryż i Chicago).
Niskie ceny sprawiły, że na rynku pojawili się kupujący, w tym Egipt, który nabył niemiecką pszenicę. Zapowiada to silny popyt na unijną pszenicę ze strony tradycyjnych odbiorców ukraińskiego zboża. Unijnym zbożom pomaga też najtańsze od 20 lat euro.
Na rynek powróciły obawy pogodowe, które przy napiętych bilansach sprzyjają odbiciu cen w górę. Pogoda w lipcu jest kluczowa dla kształtowania się plonów kukurydzy i soi.
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures – zamknięcie z 08.07.2022:
Rzut oka na wykresy:
Giełda w Paryżu:
Giełda w Chicago:
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż