środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Za nami kolejny spadkowy tydzień na giełdowym rynku zbóż i rzepaku

spot_img

W Paryżu wyceny unijnych kontraktów na kukurydzę, pszenicę i rzepak systematycznie spadały do minionej środy (01.03.2023), kiedy to zboża pogłębiły swoje roczne minima. Dopiero w czwartek pojawiła się korekta wzrostowa za oceanem i na Euronext (Matif), a wspierana była osłabieniem euro do dolara. Piątkowa sesja była ponownie spadkowa dla obu europejskich zbóż, a notowania zaczęły się konsolidować w pobliżu wspomnianych długookresowych minimów.

W piątek (03.03.2023) wycena pszenicy z dostawą w marcu (obrót kończy się 10-go marca) ustalona została poniżej 273 eur/t – okolice 12-miesięcznego dołka. Wycena terminu majowego jest tylko minimalnie wyższa.

Marcowa kukurydza skończyła definitywnie obrót w piątek ceną 289,75 eur/t, ale kontrakt czerwcowy jest o prawie 20 euro tańszy (roczne minima).

Presja spadkowa na rynku zbóż wynika z olbrzymiej konkurencji wywieranej przez tanią pszenicę pochodzącą z Rosji. W przypadku kukurydzy na rynek unijny napływa atrakcyjne cenowo ziarno z Ukrainy i Brazylii.

Wycena rzepaku z dostawą w maju zamknęła tydzień w pobliżu 540 eur/t, czyli 10 euro wyżej niż w połowie tygodnia. Ostatnie wzrosty notowań oleju palmowego pozwoliły na lekkie odbicie cen rzepaku. Jednak unijne nasiona są pod presją rekordowego importu nasion do UE z Ukrainy, a obecnie z Australii.

Prognozy pogody dla USA są teraz optymistyczne, ponieważ dają nadzieją na opady deszczu przed rozpoczęciem wiosennych siewów. Wczesne prognozy zakładają wzrost zasiewów obu głównych zbóż w USA. Ciągle jednak obniżane są oczekiwania zbiorów kukurydzy i soi w dotkniętej suszą Argentynie. Cięcia te są jednak rekompensowane przez rekordowe prognozy dla Brazylii.

Rynek zakłada obecnie, że uda się przedłużyć działanie korytarza zbożowego po 18 marca, a być może rozszerzyć o kolejny ukraiński port – Mikołajów.

Warto pamiętać też o presji spadkowej wywieranej na surowce ze strony otoczenia makroekonomicznego. Niedawny optymizm wynikający z oczekiwań skrócenia cyklu podwyżek stóp procentowych osłabł, gdy okazało się, że inflacja spada wolniej niż sądziło wielu analityków. Wysokie stopy procentowe ograniczają popyt na surowce i jednocześnie przyciągają inwestorów do bezpiecznych obligacji (kosztem innych aktywów).

Okresowe zmiany giełdowych notowań kontraktów:

Uwaga! Seria marcowa unijnej kukurydzy uwzględniona w tabeli (podrożała w skali tygodnia), ale zakończyła definitywnie w piątek handel. Kolejny termin dostawy kukurydzy potaniał w minionym tygodniu.

RZUT OKA NA WYKRESY

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Eronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x