W tygodniu kończącym się 1-go lipca 2022 notowania zbóż w Paryżu spadły o 6,4%-7,0% (12-14 eur/t) do 305,5 eur/t – kukurydza i do 334,5 eur/t – pszenica. Analizowany tydzień charakteryzował się olbrzymią zmiennością cen. W poniedziałek kontynuowane były jeszcze spadki, we wtorek i środę nastąpiła korekta wzrostowa, by w dwóch kolejnych dniach ceny mogły ustanawiać nowe minima. Przypominam, że tydzień wcześniej omawiane kontrakty na zboża potaniały już po ok. 15% (dwadzieścia kilka euro). Także rzepak tracił na wartości śladem przecen olejów roślinnych i ropy.
Inwestorzy ponownie koncentrują się na działaniach społeczności międzynarodowej mających na celu odblokowanie ukraińskiego eksportu drogą morską. W ostatnich dniach Grecja zadeklarowała chęć zapewnienia transportu morskiego do przewozu zbóż z ukraińskich portów we współpracy z ONZ. Nadal jednak droga do porozumienia wydaje się daleka, a eksport alternatywnymi szlakami nie powinien przekroczyć 2 mln ton miesięcznie.
Presja spadkowa widoczna jest w ostatnim okresie na całym rynku towarowym i akcji. Wielu inwestorów finansowych zamykało też pozycje przed końcem miesiąca i kwartału. Trend spadkowy na rynku towarów i akcji jest wynikiem działań banków centralnych, które podnosząc stopy procentowe schładzając globalną gospodarkę ograniczają popyt na surowce. Równolegle, coraz wyżej oprocentowane rynki obligacji przyciągają inwestorów z pozostałych – bardzo ryzykownych rynków.
Giełda w Chicago
Pszenica zaliczyła kolejny tydzień silnej przeceny, która obniżyła notowania amerykańskiego ziarna o 20% w ciągu dwóch tygodnia. W konsekwencji notowania pszenicy SRW spadły do poziomu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Kukurydza podrożała w minionym tygodniu o nieco ponad 1%, a soja straciła na wartości ułamek procenta.
W ostatnim dzień czerwca USDA opublikowała dwa ważne raporty. Pierwszy – na temat areału zasiewów, a drugi o stanie zapasów. Faktycznie obsiane akry kukurydzy są wyższe, soi znacznie niższe i pszenicy nieco niższe niż wcześniej planowali farmerzy (raport z 31-marca 2022). Opublikowane dane są neutralne dla kukurydzy i pszenicy, ale prowzrostowe dla soi.
Kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi, czyli neutralny do notowań wszystkich trzech kontraktów.
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż