poniedziałek, 26 lutego, 2024

Za drogie nawozy? Firma z Kanady oferuje kontenerowy system produkcji amoniaku w gospodarstwie!

spot_img

W dzisiejszych czasach, kiedy ceny surowców rosną, a środowisko naturalne jest coraz bardziej zagrożone, alternatywne rozwiązania są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. Pewna firma z Kanady FuelPositive w odpowiedzi na coraz większy kryzys na rynku nawozów postanowiła stworzyć innowacyjny system produkcji typu “zrób to sam” Ma on pozwolić rolnikom uniknąć wysokich cen nawozów. W jaki sposób?

zdj: Fuel Positive

Bezproblemowa produkcja nawozu w gospodarstwie

FuelPositive to kanadyjska firma technologiczna, która zajmuje się zrównoważonymi praktykami rolniczymi poprzez innowacyjne technologie i praktyczne rozwiązania, które można wdrożyć już teraz.

Ich System FuelPositive FuelPositive łączy dwa surowce, wodór wytwarzany z wody poprzez elektrolizę oraz azot ekstrahowany z powietrza, aby stworzyć bezwodny amoniak, który można przechowywać na gospodarstwie. Produkcja na miejscu pozwala unikać problemów związanych z łańcuchem dostaw i niestabilnymi cenami. Zdaniem twórców systemu, jego produkcja może zaspokoić potrzeby nawozowe nawet na 2000-hektarowej uprawie, takiej jak rzepak czy ziemniaki.

„Możemy wyprodukować produkt na naszej farmie i mieć tam dostawę, bez konieczności czekania i rozwiązywania problemów z transportem – powiedział Hiebert. Każde gospodarstwo jest jednak inne, a twórcy zapewniają, że system FuelPositive może wyprodukować wystarczającą ilość nawozu, nawet do 100 ton rocznie.

Koszt? “Jedyne” 950 000 dolarów

Systemy opracowane przez FuelPositive mają być rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb rolników. Ich konstrukcja w kontenerach umożliwia łatwe przenoszenie i wdrażanie, co znacznie ułatwia dostępność, a dzięki temu, że są zdalnie monitorowane przez FuelPositive są odpowiednio zoptymalizowane i kontrolowane.

Pewnie zastanawiacie się ile może kosztować taka przyjemność? Każdy system będzie kosztować około 950 000 USD, ale pomysłodawcy projektu twierdzą, że inwestycja ta zwróci się w ciągu pięciu do ośmiu lat. W zależności od kosztów energii elektrycznej, FuelPositive szacuje, że koszt produkcji amoniaku będzie wynosić około 560 USD za tonę, co jest znacznie niższe niż koszty nawozów odnotowane w 2022 roku.

Poligon doświadczalny

Trwa weryfikacja technologii w rzeczywistych warunkach, chociaż firma FuelPositive rozpoczęła już przedsprzedaż. Pierwszy komercyjny system na pełną skalę jest demonstrowany na farmie o powierzchni 11 000 akrów poza Winnipeg, która będzie zasilana przez energię z OZE za około 0,06 USD za kWh. Demonstracja systemu przez ekstremalne temperatury do -30°C i obfite opady śniegu będzie miała na celu potwierdzenie jego solidności. Oczekuje się, że systemy będą działać bez renowacji przez 30 do 40 lat. Twórcy projektu, zapewniają że korzyść finansowa jest znacząca, ponieważ produkowany przez FuelPositive bezwodny amoniak jest wytwarzany za jedną czwartą kosztów komercyjnego amoniaku

Równocześnie z budową pierwszego komercyjnego systemu, trwają prace nad kolejnymi dwoma, które mają zostać wprowadzone na rynek w niedługim czasie. W ciągu najbliższych 18 miesięcy, przedsiębiorstwo planuje zwiększyć swoją skalę produkcji, a w konsekwencji, stworzyć masową produkcję w Kanadzie w 2024 roku.

Odpowiedź na trudne czasy rynku nawozowego

FuelPositive to projekt, który wkracza na rynek w niezwykle trudnym momencie. Wojna na Ukrainie wprowadziła chaos na rynku nawozowym, co przełożyło się na drastyczny wzrost cen i duże problemy finansowe dla rolników. Ale twórcy FuelPositive wierzą, że ich system może stanowić odpowiedź na te trudne czasy.

 „Rolnicy potrzebują tego przełomu”, twierdzi twórca FuelPositive. „Nie możemy dalej robić rzeczy tak, jak robiliśmy to przez ostatnie 100 lat. To musi się zmienić”

Czas pokaże, czy FuelPositive okaże się odpowiedzią na nadchodzące wyzwania. A wy co o tym sądzicie? Interesujecie się nowinkami technologicznymi w rolnictwie? Dajcie znać w komentarzach!

źródło: Fuel Positive

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x