Co znajdziesz w artykule?
Senatorowie podczas 16. posiedzenia Senatu debatowali wczoraj nad przedłożoną przez Sejm ustawą o ochronie praw zwierząt, która wzbudziła wiele kontrowersji w opinii publicznej, szczególnie w środowisku rolników. Dziś połączone komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz komisja Ustawodawcza głosowała nad poprawkami do ustawy.
Drób bez zakazu uboju religijnego
Po długiej, dwudniowej dyskusji senatorowie odbyli głosowanie w sprawie zatwierdzenia proponowanych zmian. Przyjęto vacatio legis 2,5 roku dla zakazu hodowli zwierząt futerkowych (do 31 lipca 2023 roku) oraz 5 lat dla zakazu uboju (do 31 grudnia 2025 r.). W głosowaniu łącznym poprawki: 50 za, 42 przeciw, 8 wstrzymujących, wnioskował Marszałek Marek Borowski. Przyjęto także wyłączenie z zakazu uboju religijnego dla drobiu.
Ustawa teraz trafi jeszcze ponownie do Sejmu, gdzie będzie dalej procedowana i poddana głosowaniu. Trzeba przy tym pamiętać, że podczas pierwszego głosowania w Sejmie ustawę poparła zdecydowana większość posłów.
Ustawa o ochronie zwierząt?
Należy podkreślić, że w trakcie debaty pod wątpliwość poddawano proces legislacyjny ustawy oraz podkreślono liczne absurdy i tzw. „buble” prawne. Często podkreślano, że ustawa w proponowanej formie niewiele wspólnego ma z faktyczną ochroną zwierząt, a jest jedynie niezrozumiałą dla większości próbą politycznej gry i manipulacji rządzących.
Ustawa w proponowanej przez Sejm formie nie zapewnia w jednoznaczny i niepodważalny sposób rekompensat dla rolników i przedsiębiorców, którzy poniosą ogromne straty w wyniku wejścia w życie zakazu uboju rytualnego oraz likwidacji hodowli zwierząt futerkowych. Budżet państwa jest w głębokim kryzysie z deficytem sięgającym kwoty 109 miliardów złotych.
Obietnice odszkodowań w dobie pandemii COVID-19 i ogromnego deficytu to jedynie zasłona dymna i istnieje poważne ryzyko braku godziwych rekompensat dla przedsiębiorców.
Protest rolników w Warszawie
Należy przypomnieć, że podczas gdy w Senacie trwała wczoraj całodniowa dyskusja na temat zmian w ustawie o ochronie zwierząt w Warszawie zgromadziło się około 70 tysięcy protestujących rolników.
Fot. Senat RP