Polskie przewodnictwo GV
1 lipca br. Polska obejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. W związku z tym, podczas piątkowej wideokonferencji, z udziałem Ministrów Rolnictwa państw członkowskich grupy a także Bułgarii, Rumuni, Słowenii i Chorwacji (GV4+), szefowie rolniczych resortów przyjęli oficjalną „Deklarację w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej w świetle Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „Od pola do stołu”, strategii na rzecz bioróżnorodności oraz pandemii spowodowanej wirusem COVID-19”.
W deklaracji szefowie resortów podkreślili znaczenie silnej i odpowiednio dofinansowanej WPR dla zapewnienia bezpiecznej i dobrej jakościowo żywności dla konsumentów w całej Unii Europejskiej. Wskazali również na brak dalszego uzasadnienia dla znaczących różnic w poziomach płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi i wezwali do zlikwidowania tych różnic w latach 2021-2027.
Żywność, ASF i technologie
Motywem przewodnim rocznego przewodnictwa Polski w GV4 będzie odbudowa życia gospodarczego i społecznego po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Wśród priorytetów przewidzianych do realizacji znajdują się kwestie dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku, zwalczania afrykańskiego pomoru świń, przeciwdziałania marnowaniu żywności, gospodarki glebowej i wdrażania nowych technologii w rolnictwie.
Przypomnijmy, że członkami GV są: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło i foto: MRiRW
8 państw wspólnie walczy o wzmocnienie finansowania WPR i wyrównanie dopłat bezpośrednich