poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Wykryto ognisko ptasiej grypy na Lubelszczyźnie

spot_img

W fermach indyków w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim (Województwo Lubelskie) wykryto ognisko ptasiej grypy. W tym obszarze padło już około 25 tys. ptaków. W konsekwencji Wojewoda Lubelski wydał rozporządzenie, które ogranicza m.in. transport drobiu w strefach zagrożonych wirusem.

Ptasia grypa typu HPAI

Wykryte przypadki dotyczą wysoce zjadliwej grypy ptaków typu HPAI. Ich ścisła lokalizacja to miejscowość Stary Uścimów. Wyniki badań próbek na występowanie ptasiej grypy w trzech miejscowych gospodarstwach są dodatnie. Padło tam też już około 25 tys. ptaków. Ptaki te są sukcesywnie przekazywane do utylizacji.

Możliwe wybicie drobiu

Podjęto również przygotowania do wybicia drobiu w okolicy. Dotyczy to tzw. gospodarstw kontaktowych, czyli takich, w których możliwość wystąpienia choroby jest wysoka. Skala tego rodzaju działań zależy jednak od wyników kolejno pobieranych próbek.,

Ptasia grypa w drobiarskim zagłębiu

Początkowo podejrzewano, że indyki zatruły się paszą, ale po zbadaniu większej liczby próbek okazało się, że to jednak ptasia grypa. Niestety to wysoce zjadliwa odmiana wirusa, a  indyki nią zainfekowane padają dość szybko. Na niekorzyść świadczy także fakt, że występowanie ptasiej grypy stwierdzono w obszarze, w którym jest wiele hodowli drobiu.

Sztab kryzysowy i strefa zapowietrzona  

W związku z zaistniałą sytuacją, we wtorek 31 grudnia 2019 r., wieczorem zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki. Już 1 stycznia 2020 roku, Wojewoda wydał rozporządzenie zgodnie z którym, wyznaczona została strefa zapowietrzona o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska występowania wirusa ptasiej grypy, a także strefa zagrożona poza obszarem zapowietrzonym, w promieniu co najmniej 7 km, czyli w powiatach: lubartowskim, łęczyńskim i parczewskim.

Postanowienia dotyczące stref

Rozporządzenie wojewody lubelskiego zakazuje lub ogranicza w wyznaczonych strefach m.in. przemieszczanie i transport drobiu lub innych ptaków. Nakazuje też m.in. trzymanie drobiu w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami.  Zobowiązuje również hodowców do wykładania mat dezynfekcyjnych na ustalonych drogach publicznych lub prywatnych. Ponadto, posiadacze drobiu lub innych ptaków, mają obowiązek niezwłocznego informowania właściwego powiatowego lekarza weterynarii o ewentualnej zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Działania terenowe

Obszar występowania ognisk ptasiej grypy został już zabezpieczony przez miejscowego powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz inne służby. Służby prowadzą stały monitoring sytuacji. Ponadto, drogę dojazdową do gospodarstwa, w którym wykryto wirusa ptasiej grypy, patrolują policjanci. Z uwagi na lokalny charakter połączenia  funkcjonariusze Policji mają za zadanie pilnować, by nie przyjeżdżały tą drogą osoby niepowołane. Prawo do przejazdu mają natomiast mieszkańcy miejscowości.

 

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: LUW i PAP

 

Pożar kurnika w Krzyżowej

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników