piątek, 29 marca, 2024
spot_img

Wydajny zbiór czystej paszy z pastwisk i łąk jest kluczowym etapem w procesie hodowli

spot_img

W ostatnich latach warunki pogodowe często zmuszają rolników do zbioru zielonej paszy z pola w krótkim czasie. Dodatkowo susza wpływa na mniejszą liczbę pokosów i ilość zebranej paszy zielonej. Hodowcy zbierając mniejszą ilość paszy poszukują rozwiązań, które zapewniają jej wysoką jakość a szczególnie czystość już na etapach koszenie, przetrząsania, zgrabiania, zbioru. Wykonanie tych prac w wąskich oknach czasowych wymaga wydajnych i niezawodnych maszyn.

Jakość i ilość zebranej paszy w okresie jesiennym to jeden z kluczowych aspektów wydajności gospodarstwa rolnego opierającego swój byt na hodowli bydła mięsnego lub mlecznego. Aby określić wagę tego zjawiska wystarczy zauważyć, że obecnie w Polsce (dane za 2019, źródło: GUS) hodowanych jest około 2 mln 403 tys. krów z czego ponad 2 mln 164 tys. to bydło mleczneCo roku poziom produkcji mlecznej w polskich gospodarstwach wzrasta. Według Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w 2019 roku krowy będące pod oceną osiągnęły średnią wydajność na poziomie 8530 kg mleka rocznie. Jest to prawie 100% więcej niż jeszcze 20-30 lat temu. Wzrost wydajności, rok do roku, krów mlecznych stanowi coraz większe wyzwanie dla hodowców. Jedyną drogą do pełnego wykorzystania ich potencjału jest optymalne dostarczenie zbilansowanego i jakościowego pokarmu. Stąd coraz większe znaczenie ma jakość pozyskiwanej paszy z zielonek (kiszonki).

Polskie mleko jest niezwykle jakościowym produktem. O jakość codziennie dbają tysiące gospodarstw. Rolnicy trudniący się branżą mleczarską, troszczą się o wysoką produktywność stada i ich dobrostan. Dlatego od lat chętnie wybierają maszyn wyposażone w nowoczesne rozwiązania zwiększające wydajność i bezpieczeństwo pracy, podwyższające jakość paszy, szczególnie jej czystość, a tym samym podnoszą wydajność mleczną stada.

Są marki na rynku, które oferty oraz specyfikacje maszyn na nowy sezon przygotowują już jesienią, aby rolnik miał wystarczająco czasu na dokładne zapoznanie się z ofertą, wybranie optymalnego wyposażenia maszyny idealnie dopasowanej do oczekiwań i swojego budżetu. Dodatkowo niektórzy producenci przygotowują ciekawe propozycje dodatkowych opcji wyposażenia wpływających na wyższą wydajność oraz jakość pracy maszyny do zbioru paszy. Rozwiązania technologiczne marki CLAAS wychodzą naprzeciw potrzebom rolników, dając im narzędzia do efektywnej i jakościowej pracy w postaci maszyn zielonkowych. Są to m.in.: belka tnąca MAX CUT czy prasa ROLLANT z systemem MPS, zwiększającym zagęszczenie beli – teraz również w wersji FIRST CLAAS. To właśnie dzięki opiniom rolników, którzy nie ustają w poszukiwaniu coraz to lepszych rozwiązań dla gospodarstwa, powstała wersja FIRST CLAAS.

– Ekskluzywna wersja FIRST CLAAS, którą wprowadziliśmy do portfolio naszych maszyn zielonkowych, jest w całości zbudowana na opiniach Klientów. Opcje, które zostały wybrane, są najbardziej użytecznymi i przydatnymi udogodnieniami w codziennym dniu pracy. Użytkownik korzystający z opcji FIRST CLAAS, może liczyć na jeszcze lepsze parametry wydajności maszyny, a także wyższy komfort pracy, żywotność maszyny i bezpieczeństwo obsługi. Warto podkreślić też, że w kwestii bezpieczeństwa CLAAS nie ma sobie równych. Podczas ostatniego niezależnego badania przeprowadzonego wśród rolników przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w kategorii BEZPIECZEŃSTWO najwyżej ocenione zostały ciągniki marki CLAAS – podkreśla Emil Kaźmierczak Product Manager odpowiedzialny za ciągniki niższej i średniej mocy w CLAAS Polska. 

Dlaczego warto wybrać FIRST CLAAS?

Opcja FIRST CLAAS jest wyjątkowym pakietem, który wesprze w pracy każde gospodarstwo. Innowacyjne rozwiązania można porównać i zamówić u swojego stałego Dealera, który znając potrzeby setek swoich Klientów, jest w stanie przygotować atrakcyjną ofertę specjalną na wyposażenie z 50 proc. rabatem, dzięki czemu wyposażenie maszyny jest jeszcze bogatsze w lepszej cenie.

Kosiarka DISCO 3200 ze zwiększony bezpieczeństwem w transporcie

Kosiarka bardzo dobrze znana rolnikom, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo w transporcie, a także gwarantuje wydłużoną żywotność maszyny. W wersji FIRST CLAAS dodatkowo znajduje się teraz hydrauliczna blokada transportowa oraz płozy ścieralne.

Hydrauliczna blokada transportowa to opatentowana zapadka zabezpieczająca o podwójnej funkcji – ryglowania transportowego i ogranicznika przy podnoszeniu do uwroci. Płozy ścieralne zaś stanowią osłonę belki tnącej i wykonane są z odpornej na ścieranie stali. Każda płoza ślizgowa dysku tnącego może zostać dodatkowo zabezpieczona płozą ścieralną. Stanowi to doskonałą ochronę płóz ślizgowych przed intensywny zużyciem, co zdecydowanie zwiększa trwałość maszyny.

Kosiarka dyskowa DISCO 32 i jeszcze wyższa jakość paszy

Ta maszyna nie tylko zapewnia wysoki komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale także dba o wysoką jakość paszy. Kosiarka DISCO 32 w pakiecie FIRST CLAAS posiada dodatkowo ograniczenie podnoszenia na nawrotach, zewnętrzną blachę pokosu, a także płozy ścieralne.

Ograniczenie podnoszenia na nawrotach sprawia, że zawór hydrauliczny automatycznie zamyka dopływ oleju do siłownika podnoszenia na ustalonej wysokości. – Dzięki temu kosiarka jest zawsze podniesiona do poziomu uwroci, posiada wystarczająco dużo miejsca powyżej i poniżej, co ogranicza zagrożenie jej uszkodzenia – mówi Paweł Baurycza, Manager Produktu z CLAAS Polska.  Zewnętrzna blacha pokosu zaś służy do tworzenia wąskich pokosów. Materiał jest wąsko odkładany za kosiarką, co ogranicza rozjeżdżanie już skoszonego materiału przez koła ciągnika. Dodatkowo materiał nie przesycha tak intensywnie.

Wytrzymały przetrząsacz VOLTO 65 

Przetrząsacz w gospodarstwie jest niezbędną maszyną, która zadba o wysoką jakość paszy. Jest przy tym niezwykle wytrzymały i trwały, co szczególnie ważne w kwestiach ekonomicznych. Pakiet FIRST CLAAS dodatkowo obejmuje zabezpieczenie zębów maszyny o średnicy 9,5 mm i koło kopiujące na trzypunktowym zaczepie.

Ze względu na zaokrąglony kształt dźwigara, zęby są oparte na dużej powierzchni. Zabezpieczenie chroni przed utratą zębów na każdym z dźwigarów. Pięć zwojów zębów daje im bardzo wysoką elastyczność, co przekłada się na równy rozrzut paszy i wysoką wytrzymałość samych zębów. – To jednak nie wszystko, elastyczność zapobiega też wnikaniu zębów w glebę, co często jest przyczyną zanieczyszczeni paszy – komentuje, zwracając uwagę na zaletę tego rozwiązania, Paweł Baurycza z CLAAS Polska.

Zęby wirnika bowiem zapewniają czyste, warstwowe zbieranie pokosów i dobre przemieszanie. Maszyna dba więc o wysoką redukcję zanieczyszczeń dzięki stopniowej obróbce. Zapewnia to maksymalny rozdział każdej paszy. Przetrząsacz wyposażony w koło kopiujące na trzypunktowym zaczepie jest w stanie zapewnić jednocześnie możliwe wysokie prędkości robocze oraz bardzo niskie zanieczyszczenie paszy. Maszyna płynnie przemieszcza się po terenie dzięki kołu kopiującemu, które przejmuje na siebie nierówności terenu.

Zgrabiarki LINER 2700, gotowy na wszelką ewentualność

Gotowe do każdej pracy zgrabiarki LINER 2700 również objęte są pakietem FIRST CLAAS. Dzięki opiniom użytkowników zostały dodatkowo wzbogacone o hydrauliczne pojedyncze podnoszenie wirników oraz koło zapasowe z uchwytem.

W ten sposób maszyna może hydraulicznie unosić pojedyncze wirniki, a jej obsługa odbywa się przez zawór trójdrożny.  – To rozwiązanie wypada korzystnie dla mniejszych pól, gdyż znacznie poprawia zwrotność maszyny i przyspiesza pracę– mówi Paweł Baurycza. – Koło zapasowe z uchwytem zaś, zapewnia stałe bezpieczeństwo użytkowania, a w razie awarii ogumienia podwozia wirnika skraca czas przestoju – dodaje.

Komfort codziennej obsługi w VARIANT 460 RC 

Wydajna maszyna jaką jest prasa zmiennokomorowa VARIANT 460 RC zapewnia wysoki komfort pracy oraz komfort codziennej obsługi. Wersja FIRST CLAAS została wzbogacona o podbieracz z pojedynczym dociskaczem rolkowym, opcję wskazania prawo-lewo i ręczny układ centralnego smarowania.

Zaawansowany i sprawdzony system w prasach CLAAS sprawia, że jedna rolka dociskowa prowadzi płynnie materiał na podbieraczu, tym samym poprawiając jego przepływ oraz podawanie do rotora. Dzięki temu zapewniony jest optymalny przepływ materiału, szybkie i równomierne przekazywanie do rotora, wyższa przepustowość w dużych pokosach oraz idealny kształt balotów przy wysokiej przepustowości i optymalnym podawaniu.

Opcja wskazania zaś sprawia, że operator ma stałą kontrolę nad stopniem równości wypełniania komory, co wpływa pozytywnie na uzyskany kształt balotów. Ręczny układ centralnego smarowania natomiast zapewnia obniżenie kosztów konserwacji i znacznie skraca poświęcony temu czas. 

Wysoka jakość bel w ROLLANT 520 RC 

O zaletach prasy stałokomorowej nie trzeba nikogo przekonywać. Maszyna zapewnia najwyższą jakość bel, która przekłada się na najwyższą jakość paszy. Wersja FIRST CLAAS obejmuje opcję MPS – MAXIMUM PRESSURE SYSTEM. Jest to zaawansowana technologia opierająca się na stalowych walcach komory prasowania z systemem MPS, które zapewniają wykonanie odpornych na rozerwanie balotów z mocno sprasowanym rdzeniem. MPS, uchylny segment trzech walców w tylnej pokrywie pras ROLLANT, zapewnia dodatkowy nacisk. W momencie rozpoczęcia formowania balotu trzy walce MPS wchodzą do wnętrza komory prasującej. Coraz większy balot wyciska je ku górze, aż do położenia krańcowego. Dzięki temu balot obraca się od samego początku i jest zagęszczany już od średnicy 90 cm. W ten sposób można uzyskiwać idealnie sprasowane, wysoko zagęszczone baloty, nawet przy wysokiej prędkości jazdy.

– Oferta FIRST CLAAS to wynik systematycznego badania opinii Klientów, które zebrane razem posłużyły do przygotowania tej wyjątkowej specyfikacji maszyn. Te udogodnienia odzwierciedlają potrzeby rolników, które zapewniają jeszcze wyższą wydajność, bezpieczeństwo, jakość pracy. Specyfikacją FIRST CLAAS objęliśmy obok ciągników i ładowarki teleskopowej również wybrane modele maszyny zielonkowych, które obecnie można kupić również w atrakcyjnym finansowaniu – wyjaśnia Piotr Dziamski, Dyrektor Wsparcia Sprzedaży, z CLAAS Polska.

FIRST CLAAS to wyjątkowe pakiety rozwiązań zapewniających wyższą wydajność pracy oraz trwałość maszyny. Dodatkowo zastosowana technologia wpływa na czystość zbieranej paszy. Takie podejście jeszcze bardziej dobitnie pokazuje w jaki sposób CLAAS postrzega swoich klientów. – (…) są oni nieodłączną częścią budującą jakość i wyposażenie maszyn. Dzięki informacji zwrotnej i jasnym wskazówkom przygotowywane są specyfikacje maszyn oraz dodatkowe opcje spełniające najważniejsze wymagania rolników – komentuj Paweł Baurycza. Analizując dokładnie wybór modelu maszyny oraz jej specyfikację, warto oprzeć się na potrzebach, jakie stawia przed rolnikiem dane gospodarstwo. Następnie można w łatwy sposób skonfigurować maszynę za pomocą konfiguratora online lub odwiedzając swojego stałego doradcę u DEALERA CLAAS.

Źródło:informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x