Co znajdziesz w artykule?
Wybory prezydenckie w USA odbywają się dzisiaj. Ostatnie sondaże wyborcze są równo podzielone. Kandydaci deklarują wsparcie dla sektora biopaliw. Obie strony wykazały swoje poparcie dla sektora etanolu i biopaliw, a niedawny sondaż Farm Journal sugeruje, że jest dość podzielone w kwestii tego, kto będzie bardziej popierał amerykańską politykę biopaliw. Amerykański rynek biopaliw odgrywa ważną rolę zarówno dla rynku oleju sojowego, jak i kukurydzy, z nieco ponad 40% amerykańskiej uprawy kukurydzy wykorzystywanej do produkcji etanolu.
Kandydaci mają różne wizje dotyczące polityki handlowej
Podczas gdy Kamala Harris poparła docelowe stawki celne Joe Bidena na niektóre chińskie importy (np. stal, samochody elektryczne, baterie), nie odniosła się do podniesienia stawek celnych w całym chińskim imporcie. Natomiast Donald Trump planuje nałożyć 60-procentową lub większą taryfę w całym chińskim imporcie, co może mieć większe znaczenie dla stosunków handlowych z Chinami. Jeśli zostanie to wdrożone, nie będzie to pierwszy raz, kiedy Donald Trump podniósł cła na chiński import.
Jak wojna handlowa USA-Chiny wpłynęła na eksport z USA
W 2018 roku Donald Trump rozpoczął wojnę handlową z Chinami, podnosząc cła na chińskie towary w celu zmniejszenia deficytu handlowego USA z Chinami i wsparcia produkcji w USA. W odpowiedzi Chiny nałożyły cła na amerykańskie produkty w tym samym roku.
W styczniu 2020 roku Donald Trump podpisał umowę handlową z Chinami, w której USA obniżyły cła na chińskie towary, a Chiny zobowiązały się do zakupu większej liczby produktów amerykańskich, w tym produktów rolnych. Podczas gdy wzmocniony został amerykański eksport do Chin w roku gospodarczym 2020/21, od tego czasu eksport soi powoli spadał. Ostatnio Stany Zjednoczone konkurują głównie z Ameryką Południową o popyt na soję w Chinach.
Podczas gdy porozumienie w sprawie pierwszej fazy umowy handlowej również początkowo wspierało sprzedaż kukurydzy w USA do Chin, wielkość zmniejszyła się, ponieważ Chiny importują głównie kukurydzę z Ameryki Południowej.
Jak to wpłynęło na kompleks nasion oleistych?
W wyniku wojny handlowej USA-Chiny amerykańska soja stała się bardziej konkurencyjna na światowych rynkach nasion oleistych, ponieważ szukała popytu w alternatywnych miejscach docelowych, zakotwiczając ceny w kompleksie nasion oleistych. Następnie, po umowie handlowej fazy pierwszej, chińskie zakupy amerykańskiej soi oferowały znaczne wsparcie dla rynku soi, podnosząc globalne ceny nasion naftowych.
Patrząc w przyszłość
Chociaż potencjalne zmiany w polityce USA będą miały większe znaczenie dla amerykańskich rolników, ponieważ Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości eksporterem soi, wszelkie zmiany, które wpływają na cenę uprawy, prawdopodobnie wpłyną na globalny rynek nasion oleistych, w tym rzepak.
Po wyniku wyborów wszelkie zmiany polityki handlowej USA i jej partnerów handlowych będą kluczowym punktem obserwacyjnym.
Źródło: adhb