środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wybory samorządowe 2024 – na kogo głosowali rolnicy? 

spot_img

Zakończyła się pierwsza tura wyborów samorządowych 2024, rzucając światło na preferencje wyborcze różnych grup społecznych. Jedną z istotnych grup są rolnicy, których głosy stanowią istotny element kształtujący krajobraz polityczny lokalnych władz. Jak wyglądało ich zaangażowanie w aktualne wybory w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi z 2023 roku?

Radek Karbowski, analityk polityczny i twórca popularnego serwisu Skrót Polityczny, przeprowadził szczegółową analizę preferencji wyborczych rolników w ostatnich wyborach samorządowych. Co z niej wynika?

Na kogo oddali głos rolnicy w wyborach samorządowych 2024?

Według analizy opartej na sondażu IPSOS dla TVN24, wyniki wyborów samorządowych w 2024 roku wskazują na dominację partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wśród rolników. Aż 57,3% rolników wyraziło poparcie dla tej partii. Na kolejnych miejscach znalazły się Trzecia Droga (15,1%), Koalicja Obywatelska (9,6%), Konfederacja (9,3%) oraz Lewica (3,4%).

Ciekawym aspektem jest porównanie tych wyników z poparciem, jakie partie polityczne zdobyły wśród rolników podczas wyborów parlamentarnych w 2023 roku. Okazuje się, że hierarchia partii nie uległa zmianie, ale pojawiły się pewne przesunięcia. Najbardziej znaczącym jest zauważalny spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, które w ciągu roku zmniejszyło się o 9,3 punktów procentowych. Z kolei wzrost poparcia zanotowały Trzecia Droga (o 3,6 p.p.), Koalicja Obywatelska (o 0,1 p.p.), Konfederacja (o 4 p.p.) oraz Lewica (o 0,4 p.p.).

Szczególnie warto zauważyć, że Trzecia Droga, będąca nowym graczem na polskiej scenie politycznej, zdołała zwiększyć swoje poparcie wśród rolników, co może być sygnałem zmian w tej grupie społecznej.

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos, PiS uzyskało w skali kraju 33,7% głosów w wyborach do sejmików. Wynik ten jest niższy w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2023 roku.

51,69 proc. – tyle (według cząstkowych danych PKW) wyniosła frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych. Niestety To mniej niż w 2018 r. i w ubiegłych wyborach parlamentarnych.

źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x