czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

W marcu mocno wrosły światowe ceny olejów roślinnych

spot_img

Według najnowszego raportu FAO indeks cen olejów roślinnych wyniósł w marcu 130,6 punktu, co oznacza wzrost o 9,7 punktu (8,0 procent) w porównaniu z lutym. Jest to najwyższy poziom indeksu od roku.

Wyraźne odbicie indeksu w górę wynikało ze wzrostu eksportowych cen olejów palmowego, sojowego, słonecznikowego i rzepakowego. Są to oczywiście dobre informacje dla producentów rzepaku.

Międzynarodowe ceny oleju palmowego w marcu nadal rosły, czemu sprzyjała sezonowo niższa produkcja w wiodących krajach-producentach, która zbiegła się w czasie z dużym popytem krajowym w Azji Południowo-Wschodniej.

W tym samym czasie światowe ceny oleju sojowego odbiły od wieloletnich minimów, głównie dzięki utrzymującemu się dużemu popytowi ze strony sektora biopaliw, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii.

Podobnie ceny oleju słonecznikowego i rzepakowego wzrosły w marcu w związku ze wzrostem światowego popytu importowego.

Do wzrostu notowań olejów roślinnych przyczyniły się także wyższe ceny ropy naftowej.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x