środa, 20 października, 2021
spot_img

Wybory Prezydenckie – na wsi przewaga Andrzeja Dudy?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Przez ostatnie dwa tygodnie publiczną debatę w kraju zdominowała Kampania Wyborcza przed II turą Wyborów na stanowisko Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W rywalizacji uczestniczyli dwaj Kandydaci, którzy otrzymali najlepsze wyniki w I Turze Wyborów (28.07.2020 r.) – Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.
Na uwagę zasługuje wysoka krajowa frekwencja wyborcza.
Zgodnie z danymi podanymi dziś (13.07.2020) o godz. 8.00, w przez Państwową Komisję Wyborczą, oparciu o wyniki z 99,97 % obwodów, PKW stwierdziła że do urn poszło aż 68,12 procent ogółu obywateli uprawnionych do głosowania.
W tym, na Andrzeja Dudę zagłosowało 51,21 % głosujących, a Rafała Trzaskowskiego poparło 48,79 % uprawnionych do glosowania.

PKW zaznaczyła jednak, że nie są to oficjalne całościowe wyniki, ponieważ głosów nie zliczono jeszcze w komisjach w: Brukseli, Londynie i Manchesterze. Te spodziewane są najpóźniej jutro i wówczas ogłoszone zostaną ostateczne wyniki glosowania. Jednak, zdaniem specjalistów, nie zmieni to znacząco wyborczej sytuacji.

 

Jak głosowali mieszkańcy wsi?

W powyższym kontekście na uwagę zasługują dane sondażowe late poll z godz. 2.00 w nocy (12.07.2020 r.), wykonane przez agencję sondażową IPSOS, zgodnie z którymi w odniesieniu do ogółu uprawnionych do głosowania mieszkańców wsi i obszarów wiejskich, na Andrzeja Dudę głosowało aż 63,8 % wiejskiego elektoratu, a Rafała Trzaskowskiego poparło 36.2 % mieszkańców wsi.

W odniesieniu do ogółu wyborców głosujących na Andrzeja Dudę, aż 49,9 % to mieszkańcy wsi, a Rafała Trzaskowskiego poparł głównie elektorat z większych i mniejszych ośrodków miejskich, bo w odniesieniu do ogółu jego wyborców, skala poparcia na obszarach wiejskich osiągnęła pułap rzędu: 29,5 %.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: PKW i IPSOS
Fot.: Kancelaria Prezydenta RP
  

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
592ObserwującyObserwuj
8,790SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły