Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można, jak na razie, uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich. W historii systematycznych pomiarów, nie mieliśmy tak ciepłego września od 1951 r. W całym kraju rejestrowane były dodatnie anomalie. Co gorsza, susza nie odpuszczała.
Tegoroczny wrzesień będzie najcieplejszym od 1951 roku
Średnia obszarowa anomalia względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynosi aż +3,9°C (stan na 27 IX 2023). Na większości obszaru anomalie przekraczają +3,0°C, a na północnym wschodzie i w centralnej Polsce kształtują się powyżej +4,0°C. Najwyższą wartość anomalii notuje się w Kaliszu (+4,4°C), natomiast najniższą w Helu (+2,8°C). Tak wysoka anomalia wskazuje, że tegoroczny wrzesień będzie najcieplejszym od 1951 roku.
Warto zauważyć, że średnia miesięczna temperatura powietrza w skali ogólnokrajowej wyniosła 17,7 stopnia, podczas gdy w czerwcu sięgała ona 17,5 stopnia.
Raport IUNG. Gdzie i w jakich uprawach występuje susza?
W trakcie 13 okresu raportowania Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), zaobserwowano wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Susza rolnicza występowała na terenie 3 województw:
- Wielkopolskiego,
- Podlaskiego,
- Mazowieckiego,
Susza występowała w 2 monitorowanych uprawach:
- Rzepaku i rzepiku – suszę w tych uprawach notowano w 28 gminach (1,13% gmin Polski) na obszarze 0,08% gruntów ornych kraju.
- Ziemniaka – suszę w tych uprawach notowano w 9 gminach (0,36% gmin Polski), nastąpiło zmniejszenie o 0,12 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,01% gruntów ornych kraju
źródło: IUNG