czwartek, 21 listopada, 2024
spot_img

Wracają protesty rolników! Sprawdź kiedy i gdzie

spot_img

Protesty rolników nie dobiegły końca. Już 23 listopada rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi rozpoczną kolejną manifestację w Medyce. Protesty mają odbyć się także w Anglii i Francji, a niewykluczone, że inne kraje również czekają na manifestacje.

Strajk rolników listopad 2024

Protest rolników z Podkarpackiej Oszukanej Wsi odbędzie się na przejściu dla pieszych na drodze DK 28, tuż przy wiadukcie kolejowym na wjeździe do Medyki. Manifestacja została zgłoszona i zaplanowana na długi okres – aż do 31 grudnia 2024 roku.

Rolnicy zapowiadają blokowanie przejazdów dla tirów, jednocześnie zapewniając, że samochody osobowe oraz autobusy będą mogły przejeżdżać. Roman Kondrów, lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi, w rozmowie z Agro Profil zaznaczył, że protest odbędzie się w trudnych warunkach, ponieważ manifestanci muszą liczyć się z nadchodzącą zimą.

Jakie są postulaty protestujących rolników?

O co postulują rolnicy? Postulaty rolników obejmują kilka kluczowych kwestii:

  • Pomoc suszowa: Rolnicy protestują przeciwko niewłaściwemu szacowaniu strat przez aplikację suszową, która nie uwzględnia rzeczywistej skali problemu.
  • Definicja aktywnego rolnika: Domagają się pilnego wprowadzenia definicji aktywnego rolnika, aby ograniczyć wypłaty dopłat bezpośrednich do rzeczywistych producentów żywności, co zostało opóźnione do 2026 roku.
  • Umowa UE-Mercosur: Protestują przeciwko umowie z krajami Mercosur, obawiając się napływu taniej żywności, w tym wołowiny, z Ameryki Południowej.
  • Wycofanie umorzenia podatku rolnego: Rolnicy domagają się realizacji obietnicy umorzenia podatku rolnego, która została ograniczona tylko do poszkodowanych przez klęski żywiołowe.
  • Obniżenie stawek ekoschematów: Rolnicy są rozczarowani zmniejszeniem stawek dopłat, które spadły o 40%, co wpłynęło na ich finanse.

Biurokratyczne przeszkody nie powstrzymają protestu rolników w Medyce

Mimo trudności i przeszkód, które stawiają im władze, rolnicy nie poddają się i konsekwentnie walczą o swoje prawa. Choć wójt gminy Medyka początkowo odmówiła zgody na zgromadzenie, protestujący odwołali się do Sądu Okręgowego w Przemyślu i uzyskali pozytywne orzeczenie.

Mimo tego, urzędniczka nie zrezygnowała z utrudniania protestu – nie wyraziła zgody na ustawienie kontenera dla manifestujących bezpośrednio przy drodze. W efekcie rolnicy zostali zmuszeni do postawienia go na prywatnej działce. Takie działanie władz tylko potęguje poczucie, że ich głos wciąż jest ignorowany, a walka o sprawiedliwość staje się coraz bardziej utrudniona przez biurokratyczne bariery.

Protest rolników w Brukseli – 13 listopada 2024 r.

13 listopada Walońska Federacja Rolników FUGEA zorganizuje protest w Brukseli przeciwko umowie UE-Mercosur, która może zostać finalizowana podczas szczytu G20 w Brazylii. Rolnicy obawiają się, że zniesienie ceł na produkty rolnicze, zwłaszcza wołowinę, doprowadzi do zalania rynku tanim mięsem produkowanym według niższych standardów, co zaszkodzi europejskiemu rolnictwu. FUGEA krytykuje również pomysł funduszu rekompensacyjnego dla rolników, uznając go za „szalony”.

Protest rolników w Londynie – 19 listopada 2024 r.

Protesty rolników odbędą się także w Londynie. Czołowi przedstawiciele branży rolniczej organizują protest 19 listopada, aby umożliwić większej liczbie osób wyrażenie swojego niezadowolenia z decyzji budżetowych rządu.

Niezadowolenie rolników rośnie po tym, jak kanclerz Rachel Reeves podjęła decyzję o ograniczeniu ulg podatkowych od nieruchomości rolnych (APR) w ramach podatku spadkowego, podwyższeniu składek na ubezpieczenie społeczne dla pracodawców, zwiększeniu minimalnej stawki płacy oraz znacznej redukcji dopłat bezpośrednich dla rolników w Anglii.

Protest rolników we Francji – 15 listopada 2024 r.

Rolnicy we Francji, którzy już organizowali protesty na południu kraju, zapowiadają, że 15 listopada rozpoczną ogólnokrajową falę demonstracji. Powodem są rosnące trudności w sektorze rolniczym, niezrealizowanie obietnic rządu po wcześniejszych strajkach, a także przepisy unijne oraz negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu między UE a krajami Ameryki Południowej.

Choć szczegóły dotyczące miejsc protestów nie zostały jeszcze ujawnione, spodziewane są blokady transportu towarowego, a 19 listopada odbędzie się duża manifestacja w Agen.

SPRAWDŹ TAKŻE: Samorząd rolniczy protestuje przeciwko umowie z krajami Mercosur

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
2 dni temu

A co wam kierowcy ciężarówek są winni, że im chcecie życie utrudniać? Idźcie pod urzędy, sejm senat a nie zwykłym ludziom życie utrudnianie. Co wy terrorystami jesteście, że zakładników musicie mieć?

Luko
Luko
2 dni temu

Dokładnie wasze protesty na mojej firmie transportowej odbijają się tak że doprowadzicie do bankructwa mam Kontrakt na cały rok i stawkę też na cały rok więc wasze protesty prowadzą do tego że muszę dokładać dobrze że jeżdżę sam to chodź na paliwo zarobię

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x