czwartek, 22 lutego, 2024

Władze Argentyny wprowadziły „agro-dolara”, by wesprzeć krajowy eksport

spot_img

Argentyna ogłosiła nowy preferencyjny kurs walutowy nazwany „agro-dolarem”, który ma na celu zwiększenie eksportu produktów rolnych i wzmocnienie międzynarodowej konkurencyjności. Preferencyjny kurs wymiany 300 pesos za dolara będzie obowiązywał od 8 kwietnia do 31 maja dla soi i produktów sojowych. Podwyższony kurs waluty potrwa do 30 sierpnia dla producenci produktów takich jak yerba mate, wina, cytrusy i drewno. Nie wydaje się, aby podwyższony kurs walutowy dotyczył sprzedaży kukurydzy lub pszenicy.

Argentyna spodziewa się, że nowa polityka pobudzi eksport o wartości 15 miliardów dolarów w drugim i trzecim kwartale roku. Wcześniejsze preferencyjne kursy wymiany „dolara sojowego” spowodowały wysoką sprzedaż soi przez rolników i eksport, chociaż miało to miejsce, zanim kraj został obarczony ekstremalną suszą.

Minister gospodarki Sergio Massa zapowiedział również dekret wprowadzający sankcje dla przedsiębiorstw, które nie dotrzymają 180-dniowego terminu na upłynnienie dochodów z eksportu w pesos w Argentynie.

W tym sezonie dotknięta suszą Argentyna powinna zebrać tylko 53 mln ton kukurydzy i 33 mln ton soi (prognoza USDA z marca).

Źróło: agveb,com, USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x