Co znajdziesz w artykule?
W zaawansowaną fazę wdrażania wszedł innowacyjny, a zarazem pierwszy tego rodzaju w Polsce, projekt platformy zakupowej produktów rolno-spożywczych pod skrótową nazwą: „Wiejska e-skrzynka”. Ideą projektu jest szeroki udział rolników w sprzedaży produktów oraz skracanie łańcuchów dostaw do klienta. W ramach testowania skuteczności działania projektu, 23 grudnia br., do siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Minikowa dotarła Wiejska e-skrzynka z produktami od rolników i przetwórców z województwa kujawsko-pomorskiego. Przesyłkę osobiście odebrał Sekretarz Stanu w MRiRW Lech Kołakowski.
Od Rolnika do Konsumenta!
Platformę zakupową stworzono w ramach projektu pn.: Innowacyjny model współpracy producentów rolnych w ramach krótkich łańcuchów dostaw, z unijnym dofinansowaniem z działania: Współpraca PROW 2014–2020.Projekt realizujeGrupa Operacyjna Wiejska e‑skrzynka, utworzona z inicjatywy lidera projektu: Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Współrealizatorami działania są: Politechnika Bydgoska w Bydgoszczy i 17 producentów rolnych. Do grupy tej należy 11 gospodarstw prowadzących rolniczy handel detaliczny (RHD), 3 gospodarstwa prowadzące tzw. sprzedaż marginalną, lokalną i ograniczoną (MLO), 2 gospodarstwa zajmujące się sprzedażą bezpośrednią i 1 przedsiębiorstwo rolno-spożywcze.
Jak powstała Wiejska e-skrzynka?
W ramach projektu Rolnicy doposażyli swoje małe przetwórnie w nowe maszyny i urządzenia, powstał też Wewnętrzny System Jakości, zakupiono samochód dostawczy. A przede wszystkim stworzono internetową platformę zakupową pod adresem: wiejskaeskrzynka.pl wykorzystywaną przez konsumentów do bezpośredniego kontaktu z wieloma producentami na raz. Ideą platformy jest eliminacja pośredników w handlu produktami rolno-spożywczymi. Zasadą działania platformy jest to, że klient dokonując zakupu płaci raz, a system informatyczny umożliwia rozdział płatności ze skierowaniem bezpośrednio do poszczególnych producentów. Twórcy projektu podkreślają, że producenci są całkowicie transparentni i dostępni dla swoich klientów.
Sery, wędliny, przetwory
Projekt uwzględnia też unijną politykę „Od pola do stołu”. Zapewnia precyzyjną identyfikację źródła pochodzenia żywności, pozyskiwanie możliwie najświeższych i najwyższej jakości produktów. Do oferty tej należą min. sery, wędliny, przetwory, owoce, miody i wiele innych produktów.
Dodajmy, że Sekretarz Stanu w MRiRW Lech Kołakowski, po odbiorze testowej Wiejskiej e-skrzynki podkreślał że są to produkty najwyższej jakości, dostarczone bezpośrednio od Rolników.
Źródło i foto: MRiRW