czwartek, 22 lutego, 2024

Pszenica odrobiła część start, a rzepak ustanawiał kolejne rekordy cen w minionym tygodniu

spot_img

Giełdowe kontrakty na pszenicę mają za sobą trzytygodniową falę przecen. Notowania tego zboża spadały od szczytu z 24-listopada (historyczne maksima w Paryżu i 9-letnie w Chicago) do blisko 2-miesięcznego minimum w połowie grudnia (15-grudnia). Spadki cen były efektem poprawy światowego bilansu pszenicy w grudniowych prognoza USDA.

W ciągu kilku przedświątecznych dni kontrakt na pszenicę SRW w Chicago odrobił połowę dużej przeceny z pierwszej połowy grudnia.

Analogiczny kontrakt w Paryżu, chociaż stracił lekko w czwartek i piątek, to i tak podrożał o kilkanaście euro w tym tygodniu do 290,25 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji (24.12.2021), co też stanowi blisko połowę wcześniejszego spadku.

Światowe notowania pszenicy wspiera silny popyt eksportowy oraz zły stan zasiewów ozimych w USA. W minionym tygodniu pojawiły się też pogłoski mówiące, że Ukraina mogłaby wprowadzić kontyngent eksportowy na pszenicę na II część sezonu. Ochrony lokalnego rynku domagają się młynarze, ale przeciwne temu są związki producenckie. Ukraina wyeksportowała od początku sezonu 15,6 mln ton pszenicy, czyli o ponad ¼ więcej niż w tym samym czasie sezonu 2020/21. W miniony czwartek informacje o możliwym kontyngencie zdementował związek producentów zbóż. Wcześniej swoje ograniczenia ilościowe wprowadziła Rosja i Argentyna.

Amerykańska kukurydza i soja na kilkumiesięcznych maksimach

W Chicago notowania amerykańskiej kukurydzy i soi rosną od połowy grudnia pod wpływem suchej i gorącej pogody w południowej Brazylii i Argentynie (efekt La-Nina). Kolejnym czynnikiem wzrostowym jest silny popyt wewnętrzny w USA, w tym na biopaliwa.

Cena rzepaku zbliżyła się w tygodniu przedświątecznym do 760 eur/t

Unijny kontrakt na rzepak prawie każdego dnia ustanawia swoje historyczne maksima. W czwartek w trakcie notowań kontrakt na luty zbliżył się do 760 eur/t, ale dzień zamknął się na poziomie 756,75 eur/t. Piątkowa – skrócona sesja zamknęła się cofnięciem notowań w okolice 752 eur/t. Za wysokie ceny odpowiada napięty bilans canoli na świecie po katastrofalnych zbiorach w Kanadzie.Warto również dodać, że od wtorku w tygodniu przedświątecznym poprawiły się nastroje na wszystkich rynkach, w tym akcji, co generuje popyt spekulacyjny na towary rolne.

Okresowe zmiany notowań – rzut oka na wykresy:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x