Co znajdziesz w artykule?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zadeklarował, że jego resort podjął prace dotyczące sporządzenia wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce. Powodem jest obecna sytuacja i ogromne straty związane z grypą ptaków HPAI.
Szacują by zyskać pomoc
Na obecnym etapie działania Rządu i Ministerstwa Rolnictwa w tej sprawie koncentrują się wokół szacowania strat w produkcji gospodarstw utrzymujących drób, prowadzących działalność nadzorowaną przez Inspekcję Weterynaryjną, położonych na obszarach zapowietrzonych i zagrożonych, związanych z ograniczeniami weterynaryjnymi ustanowionymi po wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI, z tytułu: zaburzenia cykli produkcyjnych (przestoje, ponadnormatywne przetrzymanie, przedwczesny ubój); obniżonej ceny sprzedaży żywca drobiowego i jaj; obniżonej jakości jaj reprodukcyjnych drobiu wodnego.
Szacowanie strat dotyczy wystąpienia grypy ptaków w Polsce w okresie od grudnia 2019 r. do marca 2020 r. oraz od listopada 2020 r.
Co może Komisja Europejska?
Natomiast nadzwyczajne unijne środki wsparcia, zgodnie z art. 220 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, mogą być aktywowane tylko, jeżeli zainteresowane państwo członkowskie szybko zastosowało środki zdrowotne i weterynaryjne w celu wyeliminowania choroby oraz jedynie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do bieżącego wsparcia rynku. W związku z tym, jak zapewnia Minister Rolnictwa Grzegorz Puda, odpowiedni wniosek do Komisji Europejskiej zostanie złożony, gdy tylko choroba zostanie wyeliminowana. Dodajmy, że ustanowienie nadzwyczajnych środków wsparcia leży w kompetencjach Komisji Europejskiej i jest przyjmowane w drodze rozporządzenia wykonawczego Komisji.
Walka o przywrócenie eksportu
Minister Grzegorz Puda zadeklarował także wzmożenie działań Inspekcji Weterynaryjnej oraz innych podległych instytucji w celu odzyskania uprawnień eksportowych, natychmiast po uznaniu Polski za kraj wolny od grypy ptaków HPAI. Natomiast hodowcy pragnący odzyskać możliwość eksportu otrzymają wsparcie od właściwej administracji w tym zakresie.
Powyższe deklaracje padły podczas wczorajszego (8 czerwca br.), spotkania Ministra Grzegorza i Głównego Lekarza Weterynarii Mirosława Welza z przedstawicielami: Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Krajowej Rady Drobiarstwa, Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu „POLDRÓB”, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, Zrzeszenia Rolników i Producentów „Indyk Lubuski”, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI oraz Regionalnej Grupy Producentów Drobiu „FARMER”.
Źródło i foto: MRiRW