sobota, 24 lutego, 2024

W styczniu Ukraina wyeksportowała rekordową ilość jęczmienia

spot_img

W styczniu 2024 r. Ukraina wyeksportowała 432 tys. ton jęczmienia, co jest rekordem miesięcznym wynikiem w bieżącym sezonie. Poinformowano o tym 6 lutego podczas cotygodniowej odprawy organizowanej przez ośrodek analityczny spółdzielni rolniczej PUSK, utworzonej w ramach VAR (Ogólnoukraińska Rada Agrarna).

„Jęczmień był stosunkowo tanią rośliną zbożową i był chętnie kupowany przez UE i Chiny. To niska cena tłumaczy wysoki popyt i rekordowy eksport w styczniu – 432 tys. ton. Na luty zakontraktowaliśmy już 150 tys. ton. Ale sytuacja może się zmienić w przyszłości.

Cena jęczmienia zrównała się z ceną kukurydzy

Jęczmień przegrywa obecnie z innymi uprawami paszowymi: pszenicą i kukurydzą. Ceny tych zbóż spadły, natomiast jęczmień pozostał bez zmian. Na rynkach FOB i CIF jęczmień wyceniany jest po cenie kukurydzy i jest to punkt ujemny. Na przykład na rynku włoskim cena jęczmienia wynosi 210–212 dolarów za tonę. Ceny kukurydzy utrzymują się na tym samym poziomie. Zwykle rozpiętość między tymi uprawami pastewnymi powinna wynosić 10-15 dolarów za tonę, co oznacza, że jęczmień powinien być tańszy niż kukurydza, ale obecnie ceny są na tym samym poziomie.

W Chinach sytuacja jest podobna: zarówno jęczmień, jak i kukurydza kosztują 240 dolarów za tonę. W takich warunkach Chiny wolałyby raczej kukurydzę niż jęczmień. W przyszłości możliwe są scenariusze, że albo cena kukurydzy wzrośnie, albo spadnie jęczmień – ocenia dział analityczny PUSK.

W kolejnych miesiącach można spodziewać się spadku popytu i cen jęczmienia

„Ponieważ cena jęczmienia w porównaniu do innych roślin paszowych wzrosła tak bardzo, światowy popyt na to ziarno w okresie marzec-kwiecień może być bardzo niski. Wygląda na to, że szczyt cen jęczmienia już za nami. W lutym ceny jęczmienia będą kształtować się w przedziale 155-160 dolarów za tonę, ale w marcu-kwietniu cena prawdopodobnie spadnie ze względu na stagnację popytu” – dodają analitycy.

Unijny import jęczmienia spadł o 8% – r/r

UE zaimportowała w tym sezonie 1,3 mln ton jęczmienia (1,4 mln ton sezon wcześniej) z czego 53% pochodzi z Ukrainy, 31% z Wielkiej Brytanii i co ciekawe 4% z Rosji.

Głównym importerem jęczmienia w UE jest Hiszpania (751 tys. ton), prawie 100 tys. ton sprowadziła Rumunia i 28,4 tys. ton Polska.

Ceny jęczmienia w Polsce

W Polsce, według danych o cenach zakupu zbóż publikowanych przez MRiRW, jęczmień paszowy był w końcówce stycznia o ok. 20 zł/t tańszy od kukurydzy, podczas gdy tydzień wcześniej równica ta sięgała 40 zł/t.

Ceny średnie zakupu jęczmienia paszowego w Polsce (MRiRW):

Źródło: APKInform, MRiRW, KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x