piątek, 23 lutego, 2024

Międzynarodowe ceny przetworów mlecznych ustabilizowały się po kilkumiesięcznym odbiciu

spot_img

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Indeks cen przetworów mlecznych FAO (śledzi ceny eksportowe) wyniósł w styczniu średnio 118,9 punktu. Był praktycznie niezmieniony w porównaniu ze skorygowaną wartością z grudnia. Globalne ceny nabiału są o 18% poniżej poziomu sprzed roku

Styczniowy poziom indeksu ukształtował się o 25,8 punktu (17,8 procent) poniżej wartości z analogicznego miesiąca rok temu.

Notowania cen masła i pełnego mleka w proszku wzrosły, kompensując spadki cen odtłuszczonego mleka w proszku i sera

Światowe ceny masła wzrosły ze względu na zwiększony popyt ze strony odbiorców z Azji, w połączeniu z silniejszym popytem ze strony sektora detalicznego na uzupełnienie zapasów i zmniejszenie zapasów w Europie Zachodniej.

Tymczasem ceny pełnego mleka w proszku (WMP) również wzrosły, odzwierciedlając zwiększony popyt na dostawy średnioterminowe, zwłaszcza ze strony Chin, oraz sezonowo spadającą produkcję w Nowej Zelandii.

Z kolei międzynarodowe ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) i serów spadły, ponieważ popyt na dostawy spotowe pozostawał niewielki, a bezpośrednie potrzeby nabywców zostały odpowiednio zaspokojone.

Ceny w Polsce kształtują się pod wpływem cen międzynarodowych

Polska aktywnie uczestniczy w wymianie handlowej produktami mlecznymi. Przy czym eksport wartościowo zwykle przynajmniej dwukrotnie przewyższa import. Oznacza to, że ceny krajowe kształtują się pod wpływem trendów światowych skorygowanych o aktualne relacje złotego wobec głównych walut.

Ceny zbytu podstawowych produktów mleczarskich przekładają się bezpośrednio na ceny mleka uzyskiwane przez rolników.

Źródło; FAO, MRiRW

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x