piątek, 3 stycznia, 2025

W styczniu eksport zbóż z Rosji powinien być o połowę mniejszy niż przed rokiem

spot_img

Centrum analityczne Rusagortrans przewiduje, że w styczniu 2025 r. Rosja może wyeksportować 2-2,3 mln ton pszenicy w porównaniu do 4,08 mln ton w styczniu 2024 r.

Ceny rosyjskiej pszenicy pozostają stabilne w końcówce roku

Ceny eksportowe na rosyjską pszenicę o białku 12,5% przy dostawie w styczniu pozostały niezmienione – 235 USD za tonę (FOB). Ceny ofertowe – od 240 USD za tonę (FOB).

„Krajowy rynek pszenicy nie zmienił się zbytnio w ostatnich dniach grudnia ze względu na brak działalności handlowej. Jego wznowienie jest oczekiwane od drugiej dekady stycznia” – stwierdzili analitycy.

Komentując przesłanie zagranicznych mediów, że egipska państwowa firma Mostakbal Misr kupiła 1,3 miliona ton pszenicy, głównie rosyjskiej, analitycy zauważyli, że „wiarygodność tych informacji jest kwestionowana, ponieważ akredytowani rosyjscy eksporterzy nie uczestniczyli w transakcji”.

W II części sezonu limit eksportu zbóż spadnie o ponad połowę

Rząd rosyjski ustalił kwotę na eksport zbóż w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2025 roku w wysokości 10,6 mln ton, przy czym eksportować można wyłącznie pszenicę i meslin.

Wprowadzona zostanie zerowa kwota na eksport jęczmienia, żyta i kukurydzy.

„Decyzja została podjęta, biorąc pod uwagę prognozowane saldo produkcji i spożycia zbóż na rynku krajowym” – podał rząd w komunikacie.

Limit nie dotyczy eksportu o charakterze humanitarnym

Odrębnie zauważono, że kontyngenty nie będą miały zastosowania do eksportu zbóż w celu zapewnienia międzynarodowej pomocy humanitarnej.

Po raz pierwszy kwota eksportowa zbóż została wprowadzona jako mechanizm państwowej regulacji eksportu w lutym 2021 roku. W końcówce 2023 roku kwota eksportu zbóż z Rosji w okresie od 15 lutego do 30 czerwca 2024 roku została ustalona na 24 mln ton. W kwietniu 2024 roku Rada Ministrów zwiększyła wspomnianą wielkość o 5 mln ton.

Źródło: finmarket

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x