Co znajdziesz w artykule?
Na giełdzie w Paryżu notowania rzepaku zamknęły wtorkową (22.10.2024) sesję ceną 511,5 eur/t, wyrównując roczny szczyt osiągnięty w lipcu tego roku (dotyczy serii najbliższej na rzepak). Od początku października kontrakt listopadowy na rzepak podrożał o 8% (41,5 eur/t).
Warto zauważyć, że nasiona rzepaku ze zbiorów w 2025 roku wyceniane były tego dnia na 485,5 eur/t, czyli o 26 euro niżej.
Notowania w Paryżu rzepaku z dostawą w listopadzie 2024 i w listopadzie 2025 (niebieska linia)
Taniejące euro i malejące perspektywy zbiorów słonecznika windują ceny rzepaku
Październikowe wzrosty notowań rzepaku wspiera systematyczne osłabienie się euro w stosunku do dolara, ale jeszcze bardziej obawy dotyczące zbiorów słonecznika we Francji. Kurs eurodolara spadł wczoraj poniżej 1,08 dolara za euro i był najniżej od początku lipca tego roku.
We Francji słonecznik kosztuje najwięcej od 2 lat
Tymczasem nasiona słonecznika są ustalane na poziomie około 600 €/t za dostawę roślin we Francji, co jest najwyższą ceną od 2 lat, w wyniku historycznego opóźnienia zbiorów z powodu złej pogody i słabych plonów w Europie Wschodniej i w basenie Morza Czarnego.
Rośnie popyt i cena kanadyjskiej canoli, a olej palmowy zalicza nowe maksima
Dalszy wzrost cen kanadyjskiego rzepaku w Winnipeg z uwagi na wzrost popytu eksportowego, również stanowi element wsparcia. We wtorek drożał też olej palmowy (nowe długoterminowe maksima).
Amerykańska soja odbiła nieco w górę za sprawą rosnącej sprzedaży eksportowej
Kompleks sojowy w Chicago jest pod presją mocno zaawansowanych i rekordowych zbiorów soi w USA. Mimo to soja odbiła nieco w górę w ostatnich dniach za sprawą lepszych wyników sprzedaży eksportowej, chociaż tempo eksportu pozostaje nadal w tyle za ubiegłym sezonem.
Źródło cen: Barchart.com