poniedziałek, 25 listopada, 2024
spot_img

W nadchodzących miesiącach Ukrainie zabraknie kwot na eksport 7 produktów rolnych do UE

spot_img

Według prognoz jesienią na Ukrainie zabraknie kwot na siedem rodzajów produktów objętych autonomicznymi środkami handlowymi z UE, powiedział w rozmowie z Ukrinform wiceminister gospodarki – przedstawiciel handlowy Ukrainy Taras Kachka .

„Jeśli chodzi o kukurydzę, perspektywy są tutaj naprawdę dobre. Po pierwsze, cło w UE na import tej uprawy nadal wynosi zero. Dlatego nawet wystąpienie „progu” przewidzianego w środkach autonomicznych nie spowoduje żadnej szkody dla Ukrainy, będziemy kontynuować handel bezcłowy. Myślę jednak, że w rzeczywistości będziemy blisko osiągnięcia wskaźników progowych, ale ich nie przekroczymy” – powiedział.

Kachka przypomniał, że Ukraina wprowadziła licencje na mięso drobiowe, aby nie doszło do intensywnej „bitwy” pomiędzy producentami, bo rośnie liczba ukraińskich eksporterów tego typu produktów do UE.

„Jeśli wcześniej mówiliśmy o jednym systemowym eksporterze, teraz jest ich około 10. Mamy więc nadzieję, że choć kontyngenty się wyczerpią, to i tak nie dojdziemy do wprowadzenia handlu celnego” – dodał Kachka.

  • Od 1 czerwca Gabinet Ministrów wprowadził zerową kwotę na eksport cukru do Unii Europejskiej.
  • Rząd ustalił kwotę na eksport mięsa drobiowego do Unii Europejskiej. Kwota na rok 2024 została ustalona na poziomie 132,3 tys. ton, w tym mięso i podroby z indyków na poziomie 3,7 tys. ton.
  • Od 19 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. ukraiński owies jest importowany do UE w ramach kontyngentu taryfowego z Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA) w związku z przekroczeniem przez Ukrainę ustalonych kontyngentów.
  • 2 lipca Unia Europejska przywróciła cła na ukraiński cukier i jajka.

Źródło: Ukrinform

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x