Co znajdziesz w artykule?
Czy można debatować o nowinkach ze świata rolniczego i aktualnej sytuacji branży w muzeum pełnym staroci? Zdecydowanie tak! Szreniawa, a właściwie Muzeum Narodowe Rolnictwa okazało się idealnym miejscem dla ciekawej konferencji.
17 lutego naszych Prenumeratorów nie zaskoczył nawet siarczysty mróz. Dziesiątki zainteresowanych osób zjawiło się, aby wysłuchać ciekawych prelekcji, a ponieważ wydarzenie odbywało się w sercu pustynniejącej Wielkopolski, nie mogło zabraknąć tematów związanych z ochroną gleby i zasobów wodnych.
Ciekawe wystąpienia prelegentów
Prof. UPP Tomasz Piechota, UP w Poznaniu
Serię wystąpień rozpoczął nasz zaprzyjaźniony prof. UPP Tomasz Piechota. I nie tylko wbrew pozorom mówił o uprawie uproszczonej, która z pozoru prosta nie jest. Krok po kroku tłumaczył jak pozytywnie wpływa ona na glebę i wzrost roślin, przechodząc płynnie przez tematykę międzyplonów czy odpowiedniego płodozmianu. Profesora można słuchać godzinami, a tematów mogłoby nie być końca. Tak było i w Szreniawie. Wystąpienie można podsumować w jednym zdaniu – mamy wiele do zrobienia w obliczu zmieniającego się klimatu.
Adam Wachowski – Agromix
Po wodzie w glebie przyszedł czas także na tę, której używamy do sporządzania cieczy roboczej w opryskiwaczu. Jak się okazuje, tu też mamy dużo do poprawienia. Adam Wachowski z firmy Agromix szczegółowo przybliżył zagadnienia związane z wykonywaniem zabiegów ochrony roślin z użyciem adiuwantów. To właśnie one pozwalają na wzrost efektywności działania pestycydów poprzez m.in. ograniczenie znoszenia cieczy czy zmianę pH roztworu. Temat istotny zwłaszcza na przedprożu nadchodzącej wiosny, podczas której wykonanych będzie wiele zabiegów chroniących rośliny przed agrofagami.
Paweł Duda – Fachowe Doradztwo
A agrofagów nie brakuje, szczególnie w obecnym sezonie. Aktualną sytuację na plantacjach Wielkopolski przedstawił Paweł Duda. Prelegent krok po kroku, od jesieni aż do przedwiośnia omówił przebieg wegetacji ozimin, zwracając uwagę na zagrożenia czyhające na polu. Niełatwo o tym mówić, ale przed nami kolejny trudny sezon.
Prof. UPP Bartłomiej Glina, UP w Poznaniu
Program zakończył ciekawym wystąpieniem prof. UPP Bartłomiej Glina – znany gleboznawca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W swojej prelekcji poruszył tematykę bezpostaciowego tworu, jakim jest próchnica glebowa. Próchnica odgrywa istotną rolę w procesach zachodzących w glebie, wpływając na wzrost roślin uprawnych. Zaciekawionych tym zagadnieniem odsyłam do filmu znajdującego się pod załączonym kodem QR, który zaprowadzi Państwa na platformę YouTube.
Dyskusje i okazja do zwiedzenia muzeum
Konferencja „Gleba i woda – co trzeba zmienić?” zakończyła się ciekawą i żywą dyskusją w poszukiwaniu odpowiedzi na postawione pytanie. Nie brakło również pytań z zakresu obecnej polityki rolnej, zmieniających się warunków klimatycznych czy poszukiwania innowacyjnych rozwiązań.
Dla kontrastu tej nowoczesności zainteresowani po konferencji zwiedzili cenny dorobek składający się z wielu eksponatów rolniczych zgromadzonych w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Podsumowanie
To już kolejne wydarzenie organizowane dla naszych prenumeratorów, które cieszyło się dużym zainteresowaniem i entuzjazmem. Nie zamierzamy zwalniać tempa i obiecujemy, że podobnych wydarzeń będzie wkrótce więcej. Dziękujemy serdecznie dziesiątkom zgromadzonych rolników i życzymy sukcesów w prowadzeniu upraw w nadchodzącym sezonie. Do zobaczenia, Szanowni Czytelnicy!