Co znajdziesz w artykule?
Raport Komisji Europejskiej na temat sektora rolno-spożywczego w 2024 r. pokazuje, że zarówno eksport, jak i import w tym sektorze osiągnęły rekordowy poziom. Eksport tych towarów z UE osiągnął rekordowy poziom 235,4 mld euro. Pomimo trwających globalnych wyzwań raport opisuje kilka pozytywnych zjawisk.
Bilans handlowy UE w sektorze rolno-spożywczym jest dodatni
Raport pokazuje, że bilans handlowy UE w sektorze rolno-spożywczym jest w dużej mierze dodatni (przeważa eksport) i wynosi 63,6 mld euro.
Struktura wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi
Dalszy wzrost eksportu
W ujęciu rok do roku skumulowany eksport produktów rolno-spożywczych z UE wzrósł o 3% (+6,6 mld euro) do 235,4 mld euro. Wielka Brytania pozostała pierwszym odbiorcą eksportu produktów rolno-spożywczych z UE w 2024 r., stanowiąc 23% eksportu UE (53,9 mld euro). Eksport do Rosji i Chin spadł.
SPRAWDŹ TAKŻE: Umowa UE z Mercosurem została wynegocjowana! Sprzeciw rolników na nic!
Podczas gdy na czele listy produktów w tym sektorze znajdują się przetwory zbożowe (24,8 mld euro, 11%), produkty mleczne (19,7 mld euro, 8%) i wino (17,4 mld euro, 7%), oliwki i produkty kakaowe odnotowały największy wzrost wartości, głównie z powodu gwałtownych wzrostów cen.
Import również rośnie
Import produktów rolno-spożywczych również osiągnął nowy rekordowy poziom, wzrastając o 8% (+12,4 mld euro) do 171,8 mld euro. Było to spowodowane przede wszystkim gwałtownym wzrostem cen importu kakao, a także kawy, owoców i orzechów.
Wielka Brytania, Ukraina i Brazylia pozostają największymi źródłami importowanych towarów. Wybrzeże Kości Słoniowej, Ukraina i Nigeria odnotowały największe wzrosty eksportu do UE. Import z Rosji (-865 mln euro, -46%) i Australii (-722 mln euro, -28%) spadł.
UE nadal handluje z szeroką gamą partnerów handlowych i eksportuje zróżnicowany koszyk produktów, przyczyniając się do odporności sektora.
Źródło: KE