poniedziałek, 4 grudnia, 2023
spot_img

Uważajcie na nieoznakowane nasiona z Chin! To może być próba oszustwa

spot_imgspot_img

W ostatnim czasie pojawiają się informacje dotyczące przesyłek z Chin, zawierających nieoznakowane nasiona. Początkowo takie paczuszki pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, następnie dotarły do Europy, a w końcu i do Polski.

Jak informuje portal focus.pl najpierw ,,dziwne przesyłki” z nasionami zaczęły docierać do USA. W specjalnym komunikacie amerykański Inspektor ds. Zdrowia Zwierząt i Roślin (Animal and Plant Health Inspection Service) ostrzega, by pod żadnym pozorem nie wysiewać nasion nieznanego pochodzenia. W całych Stanach Zjednoczonych pojawiły się doniesienia o paczkach z Chin, w których znajdują się nieoznakowane nasiona. Mogą to być egzotyczne, bardzo inwazyjne gatunki roślin, które będą zagrażać lokalnym gatunkom.

Osoby, do których trafiają paczki są zdziwione, ponieważ żadnych nasion nie zamawiały. W paczkach znajdują się nasiona nieznanego pochodzenia i często nieznanych roślin. Tajemnicze przesyłki odnotowano już w 27 stanach!

Nieoznakowane nasiona to próba oszustwa?

Według lokalnych władz i policji paczki z nieoznakowanymi nasionami mogą być próbą oszustwa. Sprzedający z Chin, którzy wysyłają niezamówione paczki mogą w ten sposób próbować wyłudzić pieniądze za towar i przesyłkę. Mogą też – dzięki listom przewozowym – fałszować pozytywne opinie o swoim sklepie tak, aby zyskać zaufanie i popularność wśród potencjalnych klientów.

Amerykański Departament Rolnictwa jest zaniepokojony tajemniczymi przesyłkami, stąd we wtorek wydane zostało ostrzeżenie, że nasiona nieznanego pochodzenia mogą okazać się inwazyjne w stosunku do obecnie uprawianych w Stanach Zjednoczonych gatunków. Poza tym w paczkach z nasionami mogą znajdować się także drobnoustroje wywołujące choroby roślin albo zwierząt, z którymi do tej pory amerykańscy hodowcy nie mieli do czynienia. Amerykańscy naukowcy z Inspektoratu ds. Zdrowia Zwierząt i Roślin. ostrzegają również, że obecność nowych, nieznanych roślin może doprowadzić do ekologicznej katastrofy!

The Alabama Department of Agriculture and Industries (ADAI) has received multiple reports of “unsolicited” China origin…

Opublikowany przez Alabama Department of Agriculture & Industries Poniedziałek, 27 lipca 2020

Nieoznakowane nasiona należy zniszczyć!

W związku z wizją zagrożenia dla bioróżnorodności i lokalnego ekosystemy, departament rolnictwa zaapelował do wszystkich, którzy otrzymali niespodziewane przesyłki o wstrzymanie się z ich otwieraniem, a tym bardziej z sadzeniem nasion. Każdy adresat w pierwszej kolejności powinien skontaktować się z lokalnymi urzędnikami ds. rolnictwa i hodowli i zaczekać na ich opinię.

„Proszę przechowywać nasiona i opakowanie, w tym etykietę wysyłkową, dopóki ktoś z wydziału rolnictwa stanu nie skontaktuje się z Państwem i nie przekaże dalszych. Nie sadzić nasion nieznanego pochodzenia” – podano w komunikacie.

Powodem, dla którego ludzie są zaniepokojeni – zwłaszcza jeśli te nasiona są nasionami podobnej rośliny, uprawianej lokalnie w celu uzyskania dochodu i pożywienia lub pożywienia dla zwierząt – jest to, że w nasionach mogą znajdować się patogeny roślinne lub owady – wyjaśnia Carolee Bull, profesor z programu patologii roślin i mikrobiologii środowiskowej w Penn State.

Departament rolnictwa zapewnił, że zbada sprawę tajemniczych przesyłek.

 

Nieoznakowane nasiona również w Polsce’

Specjalny komunikat w tej sprawie wydał PIORiN, który również jest zaniepokojony informacjami, które dotarły do Instytutu.

W związku z pytaniami, które do nas trafiają, uprzejmie informujemy, że w przypadku otrzymania takiej paczki i jej otwarciu należy nasiona zniszczyć. Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub  kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku (aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego)). Niemniej mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm) w naszej opinii, wskazane jest raczej nie otwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy Wojewodzie- czytamy w komunikacie. 

 

Pod żadnym pozorem nie należy wysiewać nasion! Niezwłocznie trzeba je zniszczyć. Nieoznakowane nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze, o nieznanym stratusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, nie występujących dotychczas w kraju/w UE agrofagów szkodliwych dla roślin. Takie organizmy stanowią ogromne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w danym obszarze.

 

Źródło: portal focus.pl/PIORiN/Alabama Department of Agriculture & Industries

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników