sobota, 5 października, 2024
spot_img

Uwaga! Według IUNG susza rolnicza występuje we wszystkich województwach!

spot_img

W okresie  od 21 czerwca do 20 sierpnia 2020 roku stwierdzono pogłębienie się suszy rolniczej w Polsce. Niedobór wody wystąpił we wszystkich województwach. Najbardziej zagrożona jest uprawa kukurydzy na kiszonkę.  Suszę w tych uprawach odnotowano w 870  gminach Polski (35,12% gmin kraju) – jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 383 gmin z wystąpieniem suszy tj. o 15,46 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Odnotowano ją we wszystkich województwach na powierzchni 7,91% gruntów ornych tj. o 4,71 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

Tab.1 Zasięg suszy w uprawach kukurydzy na kiszonkę

iung.pulawy.pl
Zdj.1 Pozwijane liście to efekt niedoboru wody.

Brak opadów przyczynił się także do wystąpienie suszy w uprawach:

kukurydzy na ziarno – wystąpiła w 826 gminach ( +14,46%). Suszę odnotowano w 15 województwach, na powierzchni 7,18% gruntów ornych tj. o 4,17 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

ziemniaka – wystąpiła w 363 gminach (+ 12.07%). Odnotowano ją w 11 województwach na powierzchni 2,27% gruntów ornych tj. o 2,12 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

buraka cukrowego – wystąpiła w 69 gminach w 6 województwach na powierzchni 0,41% gruntów ornych.

krzewów owocowych – wystąpiła w 644 gminach ( +12,39%). Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni 6,99% gruntów ornych, tj.o 4,44 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

roślin strączkowych – wystąpiła w 540 gminach (+ 10,74%) .Wystąpiła w 12 województwach na powierzchni 4,33% gruntów ornych tj. o 2,72 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania

warzyw gruntowych – wystąpiła w 266 gminach Polski (+ 7%). Susza wystąpiła w 10 województwach na powierzchni 1,28% gruntów ornych tj. o 1,01 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

tytoniu – wystąpiła w 191 gminach (+4,84%). Odnotowano ją w 9 województwach na powierzchni 1,00% gruntów ornych, tj. o 0,78 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

chmielu – wystąpiła w 190 gminach (+ 6,34%). Odnotowano ją w 9 województwach na powierzchni 0,74% gruntów ornych.

drzew owocowych -Odnotowano ją w 11 gminach

W ocenie specjalistów IUNG brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, że deficyt wody wzrósł, miejscami nawet o ponad 50 mm wody. Największe niedobory wody dla roślin uprawnych w okresie od 21 czerwca w dalszym ciągu w południowych terenach woj.: dolnośląskiego, opolskiego, do 20 sierpnia występowały w północno-zachodniej Polsce. Natomiast duże nadmiary wody notowano śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.

Maria Chmal
źródło:  Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa / Państwowy Instytut Badawczy System Monitoringu Suszy Rolniczej

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x