sobota, 23 października, 2021
spot_img

Uwaga! Nowe uprawnienia Ministra rolnictwa

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Rząd przyjął projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Dostosowuje on polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej.

Ciągłość ksiąg i ocena

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi kompleksowo reguluje sprawy hodowli i rozrodu wszystkich zwierząt gospodarskich. Nowe przepisy zapewnić mają ciągłość prowadzenia ksiąg hodowlanych bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych oraz rejestrów hodowlanych świń, a także prowadzenie oceny wartości użytkowej i genetycznej tych gatunków zwierząt.

Minister będzie oceniać?

Minister rolnictwa będzie mógł uznawać za związki hodowców i przedsiębiorstwa hodowlane organizacje hodowców lub inne podmioty, które ubiegają się o prowadzenie ksiąg hodowlanych dla bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych oraz rejestrów hodowlanych dla świń.

Minister Rolnictwa zyska też uprawnienia do zatwierdzania  programów hodowlanych realizowanych przez uznane związki hodowców i przedsiębiorstwa hodowlane.
Natomiast Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w imieniu ministra rolnictwa będzie m.in. przeprowadzać kontrole urzędowe.
Nowe przepisy zapewnią też ciągłość prowadzenia hodowli zwierząt futerkowych, pszczół, jeleniowatych i drobiu, których nie dotyczy unijne rozporządzenie.

Kolejna istotna zmiana dotyczy listy zwierząt gospodarskich uzupełnionej o alpaki i jedwabniki morwowe. W tym przypadku możliwe będzie prowadzenie hodowli w sposób właściwy dla zwierząt gospodarskich.

Podstawy do pomocy

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zawiera też szczegółowe przepisy, stanowiące podstawę do udzielenia pomocy związanej z prowadzeniem ksiąg hodowlanych oraz oceny wartości użytkowej i genetycznej zwierząt gospodarskich. Przy czym, wsparcie w tym zakresie będzie udzielane pośrednio w formie subsydiowanych usług polegających na: prowadzeniu ksiąg hodowlanych (wsparcie o stawce w wyoskości do 100% kosztów kwalifikowalnych), a także prowadzeniu oceny wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt gospodarskich  (stawka w wysokości do 70% kosztów kwalifikowalnych). Teraz projekt przejść musi legislacyjną drogę w Sejmie i Senacie. Natomiast w przypadku akceptacji przez parlament trafi na biurko Prezydenta RP.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Centrum Informacyjne Rządu, WIR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły