czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

USDA podniósł nieoczekiwanie prognozę krajowych zbiorów kukurydzy

spot_img

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zwiększył w listopadzie szacunki plonów średnich kukurydzy z 171 do 172,3 buszli/akr. W konsekwencji wzrosły też oczekiwane zbiory w USA (m/m) o blisko 1 mln ton do 353,8 mln ton. W mniejszym zakresie podniesione zostało oczekiwane krajowe zużycie kukurydzy. Stąd symboliczna korekta w górę zapasów na koniec sezonu, które powinny sięgnąć 30 mln ton (-14% r/r).

Warto zauważyć, że w USA aż 44% krajowego zużycia kukurydzy (38% zbiorów) stanowi produkcja bioetanolu powszechnie dodawanego do benzyny. W USA, zwłaszcza w środkowo-zachodniej części, najbardziej rozpowszechnioną mieszanką benzyny i etanolu jest E85 (zawiera 15% etanolu).

Kukurydza w skali globalnej

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) oczekuje, że światowa produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 wyniesie 1,168 mld ton. Listopadowa prognoza produkcji kukurydzy jest niższa o skromne 0,4 mln ton (-4 mln ton w październiku) od oczekiwań sprzed miesiąca i aż o 49 mln ton (-4%) od zbiorów w sezonie 2021/22.

Za listopadowe cięcie prognoz odpowiada ponownie Unia Europejska (-1,4 mln ton) i w mniejszym stopniu RPA (-0,6 mln ton). Wymienione korekty w dół zostały w większości zrekompensowane przez lepsze oczekiwania dla USA i dla kilku mniejszych producentów.

Globalna konsumpcja kukurydzy oceniana jest teraz na 1,175 mld ton (+0,8 mln ton – m/m) i przewyższy produkcję.

Światowe zapasy kukurydzy na koniec nowego sezonu powinny sięgnąć 300,8 mln ton w porównaniu do 301,2 mln ton oczekiwanych w październiku i 307,7 mln ton na koniec sezonu 2021/22. Oznaczać to będzie spadek zapasów o 2,3% w skali roku.

Unijne prognozy zbiorów kukurydzy obniżono o 1,4 mln ton do 54,8 mln ton, a import pozostawiono na 20 mln ton (tak jak w sezonie 2021/22). Dla porównania, w ubiegłym roku produkcja kukurydzy w UE wyniosła 71 mln ton.

USDA pozostawił oczekiwane zbiory kukurydzy na Ukrainie na poziomie 31,5 mln ton. Oznaczać to będzie spadek o 25% w stosunku do rekordowego 2021 roku. Jednocześnie ukraiński eksport kukurydzy powinien wynieść 15,5 mln ton (27 mln ton sezon wcześniej).

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x