Ciepła jesień robi swoje… Już od jakiegoś czasu obserwujemy dużą aktywność szkodników, a sytuacja z dnia nadzień staje się coraz bardziej rozwojowa. Zalecamy by monitorować plantacje z wykorzystaniem żółtych naczyń. Monitoring szkodników jest ważnym elementem w podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu zabiegu ochrony roślin, który w wielu miejscach w kraju może okazać się konieczny. Zabieg nalistnej ochrony roślin może być konieczny również na plantacjach rzepaku ozimego, w których zastosowano zaprawy insektycydowe. Zaprawy insektycydowe pozwalają opóźnić termin pierwszego zabiegu nalistnego. Niemniej jednak podczas ciepłej i długiej jesieni, kiedy aura sprzyja rozwojowi szkodników, nie zapominajmy o monitorowaniu takich plantacji.
Jakie szkodniki atakują zboża ozime tej jesieni?
W uprawach zbóż ozimych najliczniej pojawiają się mszyce. Obserwuje się obecność zarówno form uskrzydlonych, jak i osobników bezskrzydłych. Nie lekceważmy tego szkodnika! Mszyca czeremchowo-zbożowa jest wektorem wirusów. W uprawie jęczmienia ozimego, ale również innych zbóż, jest wirus żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV). Zabiegi ochrony roślin powinno wykonać się w momencie, gdy obserwujemy pierwsze naloty tego szkodnika.
Mszyce nie są jedynymi wektorami wirusów. Do wektorów wirusów zaliczamy również skoczki, które w tym roku również są bardzo liczne. Skoczki są wektorami wirusa karłowatości pszenicy (WDV), którego skutki wystąpienia widoczne są wiosną. Wystąpienie tego wirusa może przyczynić się do całkowitych strat w plonie. Wśród skoczków znajdziemy, takie gatunki jak zgłobik smużkowany, Hardya tenuis, skoczek sześciorek, ziemniaczak oraz skoczek kukurydziany. Monitorujmy swoje plantacje już teraz!
Szkodniki w rzepaku ozimin
Tej jesieni najczęściej występującymi szkodnikami w rzepaku ozimym są śmietkowate tj. śmietka kapuściana i glebowa. Na rzepaku można spotkać również pchełki rzepakowe, miniarkę kapuściankę i gnatarza rzepakowca.
Śmietka kapuściana to najważniejszy gospodarczo szkodnik rzepaku. Stadium szkodliwym są larwy śmietki, które żerują na korzeniach i szyjce korzeniowej. W wyniku tych uszkodzeń dochodzi do zahamowania wzrostu, a w skrajnych przypadkach do ich całkowitego zamierania. Poza tym uszkodzenia te są bramą dla wtórych porażeń przez sprawców suchej zgnilizny kapustnych i werticiliozy. Uszkodzone rośliny są bardziej podatne na przemarzanie i wyleganie.
Platforma Sygnalizacji Agrofagów
Pomocne w ustalaniu terminu zabiegu ochrony mogą być zalecenia ekspertów Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu. IOR PIB uruchomił Platformę Sygnalizacyjną Agrofagów dostępną na stronie Platforma Sygnalizacji Agrofagów (agrofagi.com.pl). Na platformie tej można sprawdzić zalecenia co do konieczności wykonania zabiegu ochrony chemicznej dla najważniejszych szkodników i chorób roślin rolniczych.
Dla przykładu w uprawie pszenicy ozimej w rejonie Kostrzyna (woj.wielkopolskie) wydano zalecenie co do konieczności zabiegu ochrony zwalczającego mszyce oraz ploniarki zbożówki. Natomiast w rzepaku ozimym zabiegu zwalczającego śmietkę kapuścianą.
Witam Panią ! Pani Olu mam pytanie w rzepaku( faza 6-8liścia ) krzywoszyja zwalczac substancją aktywną Pendimetaliną jaką dawką czy może jeszcze czymś innym co Pani by zaproponowała ? Pozdrawiam Ireneusz z Kołobrzegu