wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wszystko o podsiewie łąk i pastwisk w Łubowiczkach

spot_img

14 października w Łubowiczkach w woj. wielkopolskim na terenie gospodarstwa rolnego u pana Piotra Staszczaka odbył się kompleksowy pokaz podsiewu łąk i pastwisk. Rolnik udostępnił pastwisko do precyzyjnego podsiewu mieszanką kośno-pastwiskową z firmy Wronkowski z roślinami motylkowymi.

Pokazy podsiewu łąki i pastwisk

W wydarzeniu brały udział firma Nasiona Wronkowski, a poza nią uczestniczyły dobrze znane na rynku agro firmy: APV, SM-AGRO, ADOB i Corteva. Organizatorzy mieli w zamyśle pokazać kompleksowe podejście do podsiewu łąk i pastwisk. Firmę ADOB reprezentował Waldemar Gaca i Michał Kochański, którzy opowiedzieli o nawożeniu trwałych użytków zielonych preparatami nalistnymi. Z kolei o zalecaniach herbicydowych opowiedział przedstawiciel firmy Corteva. Firma SM-AGRO działa w Orchowie, kierownikiem działu sprzedaży jest Małgorzata Wiland-Będzitko. Jest to przedsiębiorstwo, które kompleksowo obsługuje rolników w kwestii nawożenia, ochrony roślin i doboru odmian traw.

Uczestnicy przybyli na pokaz podsiewu łąk i pastwisk

Trawa jest najtańszą paszą dla bydła

Remigiusz Waligóra, dyrektor działu nasion i poplonów w firmie Nasiona Wronkowski opowiedział o doborze mieszanek traw do odpowiedniego stanowiska.

 – Firma Wronkowski od kilku lat specjalizuje się w produkcji traw. Mieszanki traw są przygotowywane w takim samym reżimie jak zboża. Nasiona przygotowywane w firmie Wronkowski są selekcjonowane na stole grawitacyjnym, poza tym za pomocą fotokomórek 4K. Urządzenia są w stanie odseparować nasiona owsa głuchego od nasion owsa. W ofercie mamy mieszanki np. Torfowa na specyficzne gleby torfowe. Jest ona dedykowana na tereny podmokłe, z paromiesięcznym zalaniem wodą. Nasi klienci w środkowym pasie kraju borykają się z niedoborem wody, dla nich są dedykowane mieszanki wielogatunkowe o nazwie Turbo Piaski. Są do mieszanki na gleby lekkie i średnie. W tej mieszance, którą dziś podsiewamy pastwisko jest 11 gatunków roślin, poza trawami jest koniczyna biała, łąkowa i lucerna siewna. W tym składzie mamy 18% roślin motylkowych. Taka mieszanka została przygotowana ze względu na to, że rolnik ma kilkadziesiąt sztuk bydła i konie. Nasza firma jest w stanie dobrać mieszankę traw pod indywidualne potrzeby rolnika – mówi Remigiusz Waligóra.

Małgorzata Wiland-Będzitko z firmy SM AGRO i Remigiusz Waligóra Nasiona Wronkowski
Spotkanie w Łubowiczkach prowadziła Małgorzata Wiland-Będzitko z firmy SM AGRO, a Remigiusz Waligóra opowiedział o prawidłowym doborze mieszanek traw do odpowiedniego stanowiska.

Precyzyjny podsiew

– Mieszanka traw jest wysiewana specjalnym agregatem z firmy APV stworzonym do tego celu jest to GP 300 M1. Maszyna ma z przodu włókę rozgarniającą. Jej zadaniem jest wyrównanie powierzchni pola i rozgarnięcia łajniaków. Belka jest zamocowana na szerokich płaskich sprężynach. W dalszej części pracują dwa rzędy zębów sprężystych o średnicy 12 mm. Ich zadaniem jest zdzieranie darni.  Dalej w dwóch kolejnych rzędach pracują zęby sprężyste o średnicy 8 mm. Ich zadaniem jest mieszanie z glebą wysianej trawy za pomocą dyfuzorów. Ostatnim elementem jest wał ugniatający Cambridge. Ma  on pierścienie stałe, pomiędzy, którymi pracuje ruchomy pierścień zębaty. Maszyna o szerokości roboczej 3 m waży 1700 kg. Zapotrzebowanie na moc wynosi 120 KM. Na ramie jest zamontowany siewnik PS 300 M 1 z mechanicznym dozowaniem nasion i ich pneumatycznym transportem do dyfuzorów rozrzucających nasiona. Zbiornik ma pojemność 300 l co daje możliwość wsypania ok. 100 kg nasion trawy. W siewie czystym prędkość robocza powinna wynosić 7 km/h.  Podsiewamy mieszanką traw w dawce 20 kg/ha.  W kolejnym roku powinien być wykonany kolejny podsiew w dawce 10-15 kg/ha – mówi Witold Kałuża regionalny przedstawiciel handlowy z firmy APV Polska.

Mieszanka traw w dawce 20 kg/ha została wysiana agregatem GP 300 M1 z firmy APV
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x