Według zaktualizowanych na początku października prognoz FAO wielkość produkcji zbożowej na świecie w sezonie 2021/22 może osiągnąć rekordowy poziom 2,8 mld ton, ale to nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb. FAO oczekuje obecnie, że w tym sezonie zebranych zostanie 776,7 mln ton pszenicy, przy czym wyższe zbiory w Europie Wschodniej i Australii zrównoważą spadek produkcji w Kanadzie i Federacji Rosyjskiej, spowodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Analitycy FAO spodziewają się, że produkcja zbóż gruboziarnistych wyniesie 1,504 mld ton, przy czym wzrost zbiorów sorgo i jęczmienia (r/r) będzie wyższy niż w przypadku kukurydzy.
Globalna produkcja ryżu ma osiągnąć nowy rekordowy poziom 50 mln ton, głównie ze względu na wyższe zbiory w Indiach.
Jednocześnie światowe zużycie zbóż w sezonie 2021/2022 prognozowane jest na poziomie 2,811 mld ton, czyli o 1,8% wyższym niż w poprzednim sezonie, a wynika z oczekiwanego znacznego wzrostu zużycia pszennicy na paszę w sytuacji wysokich cen innych zbóż paszowych.
W konsekwencji w sezonie 2021/22 stosunek światowych zapasów zbóż do ich spożycia może wynieść 28,4%, czyli nieco mniej niż w sezonie poprzednim (29,2%). Nadal jest to w miarę komfortowy poziom.
W przypadku kukurydzy, zapowiadana produkcja na poziomie 1,192 mld ton będzie minimalnie mniejsza od oczekiwanego zużucia – 1.197 mld don.
KUKURYDZA – Światowa produkcja, zużycie (lewa oś) i zapasy końcowe (prawa oś) w mln ton:
Globalna produkcja pszenicy powinna sięgnąć 766,7 mln ton i będzie także mniejsza od oczekiwanego zużucia – 779,1 mln ton.
PSZENICA – Światowa produkcja, zużycie (lewa oś) i zapasy końcowe (prawa oś) w mln ton:
Andrzej Bąk
Źródło: FAO