piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Uwaga! Mszyce w rzepaku

spot_img


Na wcześnie sianych plantacjach rzepaku pojawiają się pierwsze naloty mszyc – w kolejności mszycy kapuścianej oraz mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej. Bardzo ważna jest obecnie lustracja pól, ze względu na to że mszyce niosą ze sobą duże zagrożenie dla roślin (choroby wirusowe).

Szkodliwość mszyc


Bezpośrednie szkody powstają na skutek wysysania soków z tkanek, co w przypadku masowego zasiedlenia może prowadzić do zahamowania wzrostu, zniekształcenia lub obumarcia fragmentów, bądź nawet całych roślin; żerowanie mszyc na łuszczynach prowadzi do słabego wykształcenia nasion, a nawet usychania łuszczyn. Szkody w wyniku żerowania mszyc są potęgowane w warunkach niedoboru wilgoci. Szkodliwość pośrednia mszyc związana jest z przenoszeniem przez nie groźnych wirusów, w przypadku rzepaku ozimego m.in. żółtaczki rzepy (TuYV) – głównie przez mszycę brzoskwiniową. Dodatkowo w miejscach nakłuć tkanek oraz na wydzielinach mszyc mogą rozwinąć się wtórnie patogeny chorobotwórcze.

Ochrona chemiczna: alfa-cypermetryna, deltametryna, acetamipryd + lambda-cyhalotryna

Inne szkodniki

Oprócz mszyc mamy lokalnie duże naloty i żerowanie pchełki rzepakowej oraz żerowanie larw I stadium II pokolenia tantnisia krzyżowiaczka.

W dalszym ciągu dużym zagrożeniem są gryzonie!

Duże porażenia mączniakiem rzekomym.

Więcej na temat chorób i szkodników przeczytasz w naszej najnowszej KSIĄŻCE RZEPAK!

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x