czwartek, 22 lutego, 2024

Tempo naszego eksportu zbóż poza UE jest o 1/5 szybsze niż przed rokiem

spot_img

Od początku sezonu 2021/22 (zaczął się w lipcu) wysłaliśmy poza Uniję Europejską 0,62 mln ton zbóż w porównaniu do 0,50 mln ton w ciągu pierwszych 15 tygodni poprzedniego sezonu. Oznacza to, że tempo naszego eksportu zbóż jest o 20% szybsze niż rok temu. W tym sezonie unijny eksport zbóż zdominowały kraje z basenu Morza Czarnego (Rumunia i Bułgaria), które odpowiadają za 1/2 całego eksportu. W tym rankingu Polska zajmuje 7 miejsce.

Unijni eksporterzy zbóż:

Eksport pszenicy poza UE:

Od początku sezonu 2020/21 (od 1-lipca 2020) wysłaliśmy poza granice UE 0,57 mln ton pszenicy i jest to wynik o 13% lepszy niż na początku poprzedniego sezonu.  Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej sięga teraz blisko 7%.

Eksport polskiej pszenicy poza UE w ujęciu tygodniowym:

Polska zajmuje 7 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej

Na początku sezonu 2021/22 za ponad 1/3 całkowitego wolumenu eksportu unijnej pszenicy odpowiada Rumunia – 2,94 mln ton. Kolejne 1,45 mln ton wyeksportowała Bułgaria. Francja, która zwykle przewodzi w tym rankingu, spadła na odległe miejsce i z wynikiem 0,72 mln ton wyprzedza minimalnie Litwę (0,71 mln ton) i Łotwę (0,65 mln ton).

W poprzednim sezonie wyeksportowaliśmy poza UE aż 3,2 mln ton pszenicy (trzeci wynik w historii), a głównymi odbiorcami była Arabia Saudyjska i Algieria:

Andrzej Bąk
Źródło: KE

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x