środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tempo eksportu polskiej pszenicy poza UE jest o połowę wolniejsze niż rok temu

spot_img

O ile początek tego sezonu 2021/22 (zaczął się w lipcu) był bardzo dobry dla naszego eksportu zbóż, to od listopada nastąpiła zapaść. Dotychczasowy wynik (do 06.02.2022) wysyłek pszenicy poza UE to tylko 0,93 mln ton w porównaniu do 1,87 mln ton w tym samym okresie przed rokiem. Oznacza to, że nasz eksport pszenicy zmniejszył się o połowę w stosunku doskonałego wynku w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.  

Eksport wszystkich polskich zbóż poza UE

W ciągu pierwszych 32 tygodni sezonu 2021/22 wyeksportowaliśmy poza UE 1,17 mln ton zbóż w porównaniu do ponad 2,0 mln ton przed rokiem. Oznacza to spadek tempa eksportu  o ponad 42%.

Pszenica stanowiła blisko 80% naszego eksportu poza UE, a kolejne miejsce zajmuje kukurydza (12,5%) i słód w przeliczeniu na ziarno (5,9%).

Polska na tle całej UE

Na tle eksportu unijnego wypadamy w tym sezonie bardzo słabo z udziałem tylko 5,5% w przypadku pszenicy miękkiej i 4,1% dla zbóż razem. Daje to nam w obu przypadkach dopiero 7 miejsce w rankingu unijnych eksporterów.

Andrzej Bąk
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x