Halyomorpha halsy czyli tarczówka marmurkowata to polifag o którym w ostatnim czasie zrobiło się głośno. Ten mały niepozorny szkodnik sieje spustoszenie w Stanach Zjednoczonych niszcząc lokalnie nawet 100% plonów. Instytut Ogrodnictwa PIB apeluje o bycie uważnym. Na co zwrócić szczególna uwagę?
Polifag porażający ponad 100 gatunków roślin – tarczówka marmurkowata
Tarczówka marmurkowata budząca strach wśród hodowców roślin atakuje:
- drzewa owocowe takich gatunków, jak: jabłoń, morela, morwa, morela, czereśnia, śliwa, brzoskiwnia, grusza,
- krzewy owocowe: malina, winorośl
- warzywa, takie jak papryka, fasola, pomidor, kukurydza;
- drzewa i krzewy leśne i ozdobne, takie jak abelia, klony, budleja, kryptomeria, cyprysy, ketmia, wiciokrzew, poulownia omszona, róża pomarszczona, wierzby.
Porażone organy roślinne pokrywają się niewielkimi nekrotycznymi plamkami o średnicy ok. 3 mm a także bruzdami oraz brązowawymi przebarwieniami. Silnie porażone owoce ulegają znacznemu zdeformowaniu i nie nadają się do sprzedaży. W przypadku kukurydzy, na kolbach tworzą się nekrozy na ziarniakach, natomiast w przypadku soi i fasoli – na nasionach, wewnątrz strąków.
Czujność przede wszystkim
Gatunek ten pochodzi z Azji (Chiny, Japonia, Korea Północna i Południowa, Tajwan) i został zawleczony do Ameryki Północnej (Kanada, USA) oraz Europy (Austria, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Liechtenstein, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria Węgry i Włochy).
W Polsce jak dotąd tarczówka marmurkowata nie była notowana, jednak wysoce prawdopodobne jest, że może się to zmienić. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności agrofaga Instytut Ogrodnictwa PIB apeluje o poinformowanie o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Tarczówka marmurkowata nie jest organizmem regulowanym przepisami prawa (nie jest organizmem kwarantannowym) i nie podlega obowiązkowi zwalczania w Polsce.
źródło: Instytut Ogrodnictwa – PIB
Zdj:IO-PIB
walczę z tarczówką 3ci rok (woj. pomorskie), szczególnie niszczy rabarbar, ale nie gardzi truskawką i liśćmi drzew owocowych, na razie zbieram, ale to syzyfowa praca, spróbuję oprysków, bo problem zaczyna być poważny …