środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tarczówka marmurkowata nowym zagrożeniem upraw w Polsce

spot_img

Halyomorpha halsy czyli tarczówka marmurkowata to polifag o którym w ostatnim czasie zrobiło się głośno. Ten mały niepozorny szkodnik sieje spustoszenie w Stanach Zjednoczonych niszcząc lokalnie nawet 100% plonów. Instytut Ogrodnictwa PIB apeluje o bycie uważnym. Na co zwrócić szczególna uwagę?

Polifag porażający ponad 100 gatunków roślin – tarczówka marmurkowata

Tarczówka marmurkowata budząca strach wśród hodowców roślin atakuje:

  • drzewa owocowe takich gatunków, jak: jabłoń, morela, morwa, morela, czereśnia, śliwa, brzoskiwnia, grusza,
  • krzewy owocowe: malina, winorośl
  • warzywa, takie jak papryka, fasola, pomidor, kukurydza;
  • drzewa i krzewy leśne i ozdobne, takie jak abelia, klony, budleja, kryptomeria, cyprysy, ketmia, wiciokrzew, poulownia omszona, róża pomarszczona, wierzby.

Porażone organy roślinne pokrywają się niewielkimi nekrotycznymi plamkami o średnicy ok. 3 mm a także bruzdami oraz brązowawymi przebarwieniami. Silnie porażone owoce ulegają znacznemu zdeformowaniu i nie nadają się do sprzedaży. W przypadku kukurydzy, na kolbach  tworzą się nekrozy na ziarniakach, natomiast w przypadku soi i fasoli – na nasionach, wewnątrz strąków.

fot. Autorstwa David R. Lance, USDA APHIS PPQ – This image is Image Number 1460048 at Invasive.org, a source for images of invasive and exotic species operated by The Bugwood Network at the University of Georgia and the USDA APHIS Plant Protection and Quarantine program., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5064183

Czujność przede wszystkim

Gatunek ten pochodzi z Azji (Chiny, Japonia, Korea Północna i Południowa, Tajwan) i został zawleczony do Ameryki Północnej (Kanada, USA) oraz Europy (Austria, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Liechtenstein, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria Węgry i Włochy).

W Polsce jak dotąd tarczówka marmurkowata nie była notowana, jednak wysoce prawdopodobne jest, że może się to zmienić.  W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności agrofaga Instytut Ogrodnictwa PIB  apeluje o poinformowanie o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Tarczówka marmurkowata  nie jest organizmem regulowanym przepisami prawa (nie jest organizmem kwarantannowym) i nie podlega obowiązkowi zwalczania w Polsce.

źródło: Instytut Ogrodnictwa – PIB
Zdj:IO-PIB

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

walczę z tarczówką 3ci rok (woj. pomorskie), szczególnie niszczy rabarbar, ale nie gardzi truskawką i liśćmi drzew owocowych, na razie zbieram, ale to syzyfowa praca, spróbuję oprysków, bo problem zaczyna być poważny …

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x