piątek, 22 listopada, 2024
spot_img

Stonka ziemniaczana – czym ją zwalczać i kiedy?

spot_img

Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) szkodnik ziemniaka znany każdemu producentowi ziemniaka mający skłonność do uodparniania się insektcydy.

Ostatnim czasem pogoda nam zaserwowała najlepsze warunki dla rozwoju stonki ziemniaczanej, czyli temperatura powietrza powyżej 25℃ i brak opadów. Co może się bezpośrednio przyczynić do zwiększenia jej występowania.

Stonka ziemniaczana – biologia szkodnika

Dorosłe osobniki zimują w glebie, a ich masowe pojawy można zauważyć, gdy temperatura gleby wyniesie ponad 15℃. Jaja są składane przez samice na spodniej stronie liści – w dużych grupach, dzięki temu mają ochronę przed deszczem oraz silnym działaniem promieni słonecznych. Następnie larwy przechodząc przez 4 stadia rozwojowe żerują na roślinach wgryzając dziury w liściach.

Masowe pojawienie się chrząszczy pokolenia letniego można spodziewać się na przełomie lipca i sierpnia.

Stonka ziemiaczana - czym zwalczać i kiedy

Dorosły osobnik stonki ziemniaczanej. Autor: Kinga Włodarz

Czym zwalczać i kiedy?

Na rynku w większości na stonkę ziemniaczaną znajdziemy preparaty chemiczne, jednak i tu jest wyjątek bo dzięki wykorzystaniu szczepu Bacillus thuringiensis subsp. Tenebrionis jest na rynku preparat biologiczny.

Ochrona chemiczna powinna być zastosowana jak najszybciej po wykluciu się larw z jaj.

Obecnie na rynku producenci ziemniaka mają do wyboru ok. 11 substancji czynnych, które znajdują się w preparatach na stonkę ziemniaczaną.

Przykłady substancji czynnych, które są zastosowane w preparatach zarejestrowanych w celu zwalczania stonki ziemniaczanej.:

  • Acetamipryd
  • Azadyrachtyna A
  • Beta-cyflutryna
  • Chlorantraniliprol
  • Cyjanotraniliprol
  • Cypermetryna
  • Deltametryna
  • Fosmet
  • Indoksakarb
  • Lambda-cyhalotryna
  • Spinosad
  • Zeta-cypermetryna

Ponadto w odpowiedzi na ograniczenie użycia środków chemicznych na rynku istnieje preparat, który zawiera szczep Bacillus thuringiensis subsp. Tenebrionis – jako preparat biologiczny.

Autor: inż. Kinga Włodarz

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x