wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Grupy producenckie i izby rolnicze. Co je czeka po rządowych zmianach?

spot_img

Wczoraj (29 czerwca br.), Rząd przyjął dwa ważne dla rolnictwa projekty ustaw: nowelizację ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz nowelizację ustawy o izbach rolniczych. Grupy producenckie mają zyskać ułatwienia przy rejestracji i w trakcie działalności, a Krajowa Rada Izb Rolniczych dofinansowanie dla swych międzynarodowych funkcji.

Co nowego dla grup producentów?

Jak zapewnia autor projektu – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – nowe rozwiązania mają ułatwić funkcjonowanie firm posiadających status grupy producentów rolnych oraz organizacji producentów. Mają też dostosować kryteria ich formalnego uznania do rzeczywistych warunków działalności, a także wzmocnić możliwość tworzenia tego typu podmiotów na obszarach wiejskich.

Sprzedaż wewnątrz grup

Do najważniejszych zmian zaliczono zmniejszenie obowiązkowego poziomu wielkości wytworzonych produktów lub grup produktów, które muszą zostać sprzedane do grupy producentów rolnych z co najmniej 80% do co najmniej 70%. Obowiązkiem tym objętych będzie co najmniej 90% producentów rolnych zrzeszonych w grupach. Zamiast dotychczasowych 100%.

Decyzje i e-formalności

Wprowadzono też 90-dniowy termin na wydanie przez dyrektorów Oddziałów Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), decyzji o uznaniu grup producentów rolnych oraz zatwierdzeniu ich planów biznesowych oraz dokonaniu wpisów grup do rejestru grup. Kolejna zmiana to umożliwienie składania dokumentów w formie elektronicznej. Wprowadzono też obowiązek złożenia – wraz z wnioskiem o uznanie grupy producentów rolnych lub organizacji producentów – wersji elektronicznej planu biznesowego. 

Ułatwienia dotyczące biznesplanu

Następna zmiana to wydłużenie terminu na złożenie przez grupę producentów rolnych wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym. Wniosek ten powinien być złożony w terminie nie późniejszym niż 60 dni (dotychczas 90 dni), przed zakończeniem danego roku działalności grupy.  Wyłączono także związki grup producentów rolnych z obowiązku składania Prezesowi ARiMR rocznego sprawozdania finansowego. Ustalono też obowiązek określenia maksymalnego odsetka głosów i udziałów, jakie mogą posiadać członkowie udziałowcy lub akcjonariusze organizacji producentów. Istnieć będzie także możliwość zmiany planu biznesowego dla organizacji producentów, a wniosek o zmianę planu powinien być złożony w terminie nie późniejszym niż 60 dni przed zakończeniem danego roku działalności organizacji producentów. Upoważniono również dyrektorów Oddziałów  Regionalnych ARiMR do zatwierdzania zmian w planach biznesowych na wniosek organizacji producentów. Wniosek ten musi być złożony najpóźniej na 30 dni przed zakończeniem danego roku działalności organizacji. Natomiast postanowienia dotyczące okresu wypowiedzenia członkostwa w organizacji (który nie może być krótszy niż 6 miesięcy), będzie określony w statutach, umowach lub innych aktach założycielskich organizacji producentów rolnych. 

Dofinansowanie działalności KRIR

W przypadku drugiego przyjętego projektu, czyli nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, najważniejsza jest decyzja Rządu o kontynuacji wsparcia dla Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przy czym KRIR będzie ponosiła koszty uczestnictwa polskich rolników w organizacjach ponadnarodowych ze wsparciem z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Rząd zauważa tym samym, że członkostwo polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem opłacania wysokich składek członkowskich, a polskie organizacje rolnicze nie są w stanie same w całości ich pokrywać. Przy okazji wprowadzono też regulacje dotyczące elementów umowy zawieranej między Ministrem Rolnictwa a KRIR oraz regulacje związane z udzielaniem dofinansowania organizacjom rolniczym.

Rząd docenia międzynarodowe działania

Dodajmy, że polskie organizacje rolnicze zrzeszone w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA) w opinii Rządu wypracowały znaczącą pozycję wśród członków COPA-COGECA. Ich uczestnictwo to nie tylko udział w pracach grup roboczych i gremiów tych organizacji rolniczych, ale również przygotowanie konferencji i kongresów. Służą one wymianie poglądów i wypracowywaniu stanowisk w zakresie proponowanych przez Komisję Europejską regulacji prawnych dotyczących rolnictwa i obszarów wiejskich z uwzględnieniem spraw tak ważnych jak pandemia koronawirusa czy budżet na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej i nowa Wspólna Polityka Rolna.

Teraz powyższymi projektami nowelizacji ustaw zajmie się Sejm i Senat RP. 

Źródło: MRIRW
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x