wtorek, 1 kwietnia, 2025
spot_img

Rapool ponownie wyruszył w Polskę [11-13.02]. Sprawdź czego dowiedzieli się plantatorzy!

spot_imgspot_img

Fachowym doradztwem służy firma Rapool znana z wielu topowych odmian rzepaku ozimego, która organizuje w przeciągu całego sezonu praktyczne spotkania polowe i merytoryczne konferencje. Tej zimy zespół doradców i specjalistów wyruszył ponownie w Polskę i w trzech lokalizacjach tj. na Podkarpaciu, Opolszczyźnie i Ziemi Łódzkiej przeprowadził szkolenia dla plantatorów. 

Mówią, że rzepak ozimy to uprawa dla specjalistów – i rzeczywiście coś w tym jest. Jego popularność wśród polskich rolników, jednak nie słabnie, a areał z pewnymi zmianami utrzymuje się w granicy miliona hektarów. Chcąc uzyskać wysoki plon nasion musimy, jednak dopilnować uprawy przez okres niemal 12 miesięcy – do tego potrzeba mimo wszystko dużej wiedzy. 

Andrzej Duszejko, prezes Rapool Polska mówił o aktualnej sytuacji światowej na rynkach oleistych. fot. M.Piśny

Rzepak w ujęciu światowym

Andrzej Duszejko z Rapool Polska przedstawił w liczbach aktualną sytuację na rynkach roślin oleistych. Według jego wyliczeń rzepak ozimy w 2024 roku zajął w skali świata areał 39,62 mln hektarów, z którego pozyskano 75,35 mln ton surowca. Prognozy na nadchodzący sezon mówią, już jednak o spadkach zarówno w kontekście powierzchni uprawy, planowanych zbiorów jak i zgromadzonych zapasów – sama Europa zmniejszyła je z 1,6 mln ton do 0,8.

Wyzwania w hodowli rzepaku

Dörte Göckede z Rapool Ring GmbH omówiła natomiast obecne wyzwania w hodowli rzepaku. W obliczu postępujących zmian klimatycznych i regulacji unijnych to właśnie tutaj podkłada się największe nadzieje na utrzymanie potencjału plonowania wobec rosnących zagrożeń m.in. ze strony agrofagów. To, jednak nie jest takie proste – wyhodowanie jednej odmiany to proces trwający około 10 lat i wart 1 mln euro. Obecnie dla hodowli Rapool najważniejsza jest hodowla odpornościowa i utrzymanie stabilności plonowania.

Jak podkreślała specjalistka – hodowla i działania muszą przewidywać co będzie się działo nawet za 20 lat i czego będą wymagali rolnicy oraz rynek.

Doświadczenia w warunkach Polski

Ciekawymi wyniki doświadczeń prowadzonych w warunkach naszego kraju podzielił się Artur Kozera z Rapool Polska. Firma prowadzi szeroko zakrojone badania na ponad 4 tys. poletek testując nie tylko odmiany, ale także terminy siewu czy zbioru, dawki nawożenia czy reakcje roślin na uszkodzenia. Te cenne analizy pozwalają na selekcję odmian czy zmianę dotychczasowych założeń agrotechnicznych. W obliczu wyzwań firma stawia na rozwijanie strategii Rapool Stem Strategy polegającej na wprowadzaniu do praktyki nowej generacji mieszańców o korzystnych pakiecie cech.

Jeżeli popełnisz te błędy możesz zapomnieć o wysokich plonach! Prof. Szczepaniak o tym kiedy nawozić
spot_imgspot_img
Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest


0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x