środa, 28 lutego, 2024

Owadobójczy fosmet bez zgody Komisji!

spot_img

Rozporządzeniem wykonawczym Nr 2022/94, z dnia 24 stycznia 2022 r., Komisja Europejska nie przedłużyła dopuszczalności do użycia, stosowanej w wielu rolniczych branżach, substancji czynnej pod nazwą fosmet.  

Rzepak, ziemniaki, sadownictwo

Fosmet to związek chemiczny z grupy związków fosforoorganicznych, a jednocześnie insektycydowa (owadobójcza), substancja czynna, do tej pory stosowana m.in przy uprawach rzepaku (dla zwalczania chowacza brukwiaczka, chowacza czterozębnego i słodyszka), przy uprawach ziemniaka (zwalczanie stonki ziemniaczanej), gorczycy (słodyszek rzepakowy), a także w sadownictwie – w wielu uprawach owocowych (np. na jabłoniach do zwalczania ćmy jabłoniowej). Fosmet stosowano też do ochrony roślin ozdobnych i winorośli m.in. do zwalczania mszyc, roztoczy i muszek owocowych.  

Do 1 maja wycofanie zezwoleń

Jednak, zgodnie z Rozporządzeniem wykonawczym Nr 2022/94 z Komisji Europejskiej z dnia 24 stycznia 2022 r., podjętym na podstawie zapisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącego  wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz.U. L 16 z 25.1.2022, str. 33—35) stwierdzono, że substancja czynna pod nazwą fosmet nie jest dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin. 
A państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązano do wycofania z dniem 1 maja 2022 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi fosmet. 

Do 1 listopada zużycie zapasów 

Komisja Europejska ustanowiła też terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi powyższa substancja czynna, w następujący sposób:
– środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 maja 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 1 września 2022 r.;
– środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 1 maja 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 1 listopada 2022 r.

Jak do tego doszło?

Zanim Komisja Europejska podjęła powyższą decyzję, zgodnie z obowiązującymi przepisami UE, przeprowadzono postępowanie mające wyjaśnić, czy zastosowanie fosmetu może zostać przedłużone. Jednak w trakcie postępowania Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, stwierdził występowanie niedopuszczalnego ryzyka dla operatorów, pracowników, osób postronnych i mieszkańców, nawet przy użyciu środków ochrony indywidualnej lub przy zastosowaniu dostępnych środków ograniczających ryzyko. Stwierdzono również występowanie wysokiego, ostrego i przewlekłego ryzyka dla konsumentów i organizmów wodnych oraz wysokie ryzyko dla ptaków, ssaków i stawonogów niebędących przedmiotem zwalczania (w tym pszczół). 
Na tej też podstawie zapadła decyzja o nieprzedłużeniu dopuszczalności stosowania fosmetu. 
Jednak unijne przepisy nie wykluczają możliwości złożenia nowego wniosku dotyczącego zatwierdzenia fosmetu na podstawie art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009. 

Czy do tego dojdzie? Zobaczymy. Szczególnie, że gra toczy się o wysoką stawkę, a zmiany i utrudnienia dotknąć mogą wielu rolniczo-ogrodniczych branż. 

Źródła: Komisja Europejska, portal prawo.pl
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x