piątek, 23 lutego, 2024

Ostatni tydzień przyniósł lekkie ożywienie naszego eksportu zbóż

spot_img

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że dopiero końcówka marca przyniosła zauważalny wzrost naszego eksportu pszenicy poza UE. W tygodniu kończącym się 27-go marca 2022 wyeksportowaliśmy 48,179 tys. ton pszenicy (87,7 tys. wszystkich zbóż) po 9 tygodniach praktycznie zerowej sprzedaży. Od początku sezonu (lipiec 2021) wywieźliśmy poza UE niespełna 980 tys. ton tego zboża. W poprzednim sezonie po 39 tygodniach nasz eksport pszenicy sięgał już 2,45 mln ton. Oznacza to spadek naszego tempa eksportu pszenicy o 60%. Eksport pszenicy w skali całej UE pozostaje lekko w tyle za poprzednim sezonem.

Jest szansa, że w kolejnych tygodniach popyt na unijne, w tym polskie ziarno wzrośnie. Inwazja Rosji na Ukrainę (zaczęła się 24-go lutego) zmusiła wielu odbiorców pszenicy i kukurydzy z tamtego regionu do poszukiwania alternatywnych kierunków zaopatrzenia (np. Indie).

Do 27-go marca Unia Europejska zanotowała nieco lepsze niż rok temu tempo eksportu zbóż (dzięki kukurydzy) niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21. Za to nasz eksport zdecydowanie zwolnił w końcówce ubiegłego roku i pozostaje mocno w tyle za poprzednim sezonem.

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE w ujęciu tygodniowym:

Polska zajmuje dopiero 7 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej

Warto zwrócić uwagę, że w tym sezonie (2021/22) za blisko 30% całkowitego wolumenu eksportu unijnej pszenicy odpowiada Francja – 5,93 mln ton, która wyprzedza nieznacznie Rumunię – 5,32 mln ton. Kolejne 2,76 mln ton wyeksportowały Niemcy i 1,66 mln ton – Bułgaria. Nasz skromny wynik (0,98 mln ton) daje nam dopiero siódme miejsce w śród eksporterów pszenicy.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

Polska zajmuje też 7 miejsce w rankingu unijnych eksporterów zbóż

Eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) sięga w tym sezonie 1,324 mln ton i jest o 51% niższy niż w tym samym czasie sezonu 2020/21 (2,696 mln ton).

Unijni eksporterzy zbóż:

Andrzej Bąk
Źródło: KE

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x