niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nowości w ochronie zbóż od Bayer 

spot_img

Spotkania w Centrach Doradztwa Technicznego to możliwość zaprezentowania w praktyce innowacyjnych rozwiązań z zakresu ochrony zbóż, rzepaku, kukurydzy i innych gatunków roślin uprawnych jakie firma Bayer oferuje dla rolników.

Tym razem mieliśmy możliwość lustracji poletek doświadczalnych w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer w miejscowości Chechło, zlokalizowanej w woj. śląskim.

Adrian Sikora, gospodarz CTD Chechło
Adrian Sikora, specjalista Bayer odpowiedzialny za doświadczenia w Centrum Doradztwa Technicznego w Chechle

Gleby tutaj są bardzo ciężkie i zlewne, o dużej retencji wodnej. Przeważa klasa IIIa, o zawartości cząstek ilastych dochodzącej do prawie 5% – mówił Adrian Sikora, specjalista Bayer czuwający nad testowaniem rozwiązań firmy w tej lokalizacji.

Na Śląsku deszczu nie brakowało

Od stycznia do 15 maja w Chechle spadło ok 120 l wody, a od drugiej połowy maja 80 l, co zdaniem specjalisty dało wystarczające warunki do dobrego rozwoju zbóż ozimych, rzepaku i kukurydzy. I faktycznie poletka chronione w technologii Bayer prezentowały się imponująco.

Duże opady deszczu w maju i prawie 100% wilgotność w łanie dały też idealne warunki do rozwoju patogenów grzybowych. Na poletkach kontrolnych obserwować mogliśmy bardzo wysoką presję ze strony mączniaka prawdziwego, pojawiały się również pierwsze objawy fuzariozy liści atakującej przede wszystkim liść flagowy i podflagowy. 

Technologia ochrony zbóż z nowościami

Zboża ozime w Chechle siane były pod koniec września, w dobrych warunkach do wyrównanych i szybkich wschodów, które nastąpiły już po 7 dniach.

Do ochrony herbicydowej zbóż w terminie jesiennym Bayer zapowiada nowy produkt.

Dariusz Szymański, menedżer ds. uprawy zbóż Bayer
Dariusz Szymański, menedżer ds. uprawy zbóż w Bayer

Mateno Duo to nowy herbicyd do jesiennego stosowania, który będziemy wprowadzać dopiero w przyszłym roku, ale już teraz pokazujemy efekty jego działania na naszych plantacjach pokazowych. Herbicyd zawiera nową substancję do stosowania w zbożach, aklonifen, który w połączeniu z drugą substancją, diflufenikanem stanowi dobre połączenie do zwalczania chwastów jedno- i dwulisciennych – mówił Dariusz Szymański, menedżer ds. uprawy zbóż.

Podstawowa dawka preparatu Mateno Duo do zastosowania wynosi 0,7 l/ha i będzie ona zalecana na plantacje o umiarkowanym nasileniu miotły zbożowej i chwastów dwuliściennych. Na stanowiska z większą presją chwastów dwuliściennych Bayer poleca kombinacje Mateno Duo + Komplet 560 SC 0,6l/ha+0,2l/ha w fazie 1-2 liścia w celu uzupełnienia skuteczności produktu na tzw. trudniejsze stanowiska.

Dzięki zupełnie nowej substancji – agronifenie – bedzie go można stosować na tych stanowiskach, gdzie pojawia się problem miotły zbożowej odpornej np. na sulfonylomoczniki. Zdaniem eksperta Mateno Duo wykazuje też ograniczające działanie na wyczyńca polnego i życice. Herbicyd pojawi się w sprzedaży jesienią 2023 roku. 

Herbicyd Incelo do wiosennego zwalczania chwastów

Propozycją firmy na wiosenne odchwaszczanie zbóż jest produkt Incelo. Herbicyd dwuskładnikowy (mezosulfuron metylowy i tienkarbazon) w etykiecie zawiera trzy dawkowania w zależności od nasilenia chwastów: 0,15, 0,2 lub 0,33 kg/ha i zalecany jest przede wszystkim do zwalczania uciążliwych chwastów trawiastych. W najwyższych dawkach dobrze eliminuje z pola gatunki takie jak owies głuchy, życice i stokłosy. Producent zaleca stosowanie preparatu z dodatkiem adiuwantu olejowego Biopower w dawce 1l/ha niezależnie od dawki herbicydu.

Zachwaszczenie życicą wielokwiatową
Poletko kontrolne zdominowane przez życicę wielokwiatową. W celu przetestowania skuteczności programów herbicydowych poletka specjalnie podsiewa się gatunkami trudnymi do zwalczenia.

Regulator Fabulis OD

W segmencie regulatorów wzrostu propozycją na ten sezon jest produkt Fabulis OD. Formulacja płynna w formie zawiesiny olejowej zapewnia bezpieczeństwo stosowania preparatu, gwarantuje dobre pokrycie roślin cieczą opryskową oraz bardzo szybkie wchłanianie. Fabulis OD zawiera proheksadion wapnia i skutecznie działa już w temperaturach od 5 st. C. Możliwe jest mieszanie regulatora z innymi produktami, np. fungicydami i jego aplikacja w terminie zabiegu T1. W zależności od przebiegu warunków pogodowych preparat można stosować w technologii dawek dzielonych, np. dwa razy w dawce 0,75 l/ha.

Delaro Forte na zapobiegawczą i interwencyjną walkę z mączniakiem prawdziwym

Do ochrony fungicydowej zbóż Bayer zapowiedział kolejną nowość. Fungicyd Delaro Forte, następca znanego już Delaro 325 SC opartego o protiokonazol i trifloksystrobinę rozszerzony został o trzecią substancję aktywną – spiroksaminę. Dzięki tej zmianie działanie preparatu zostało rozszerzone o interwencyjną skuteczność w ochronie zbóż przed mączniakiem prawdziwym. Jego poprzednik sprawdzał się doskonale na stanowiskach z dużą presją tej choroby przy działaniu zapobiegawczym. Delaro Forte jest zatem idealnym rozwiązaniem na pola, gdzie pszenice są wybitnie podatne na mączniaka lub gdy wiosną w momencie zabiegu rośliny są już mocno zainfekowane. Fungicyd znajduje się w ostatnich etapach rejestracji i będzie dostępny w sprzedaży już od przyszłego roku. 

Propouse 250 SE z rejestracją w ziemniaku

Dla plantatorów ziemniaka dobrą informacją będzie fakt rozszerzenia rejestracji o ten gatunek znanego już w innym uprawach fungicydu Propulse 250 SE. W ziemniaku dedykowany jest do zwalczania alternariozy w dawce 0,5 l/ha zapobiegawczo, ewentualnie w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Termin aplikacji: od początku fazy zawiązywania bulw do fazy dojrzewania owoców i nasion (BBCH 40-89). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie 3, odstęp między zabiegami co najmniej 10 dni. Propulse 250 SE jest skuteczny przeciwko dwóm formom alterarnariozy powodującym suchą plamistość liści (sprawca Aletrnaria solani) i brunatną plamistość liści (sprawca Aternaria alternata).

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x