Co znajdziesz w artykule?
Kondratowice pozostają jednym z kluczowych ogniw niemieckiej hodowli KWS. W polskim oddziale prowadzi się działalność badawczą, rozwojową, jak i produkcyjną. To także doskonałe miejsce do zaprezentowania odmian w warunkach polowych. 12 czerwca odbyła się tutaj Demo Farma KWS 2025.
Demo Farma w Kondratowicach
Na Demo Farmie zaprezentowano bogaty dorobek odmianowy hodowli KWS. Kilkanaście gatunków roślin rolniczych i dziesiątki kreacji przykuwały uwagę rolników, którzy rozmawiali ze specjalistami odpowiedzialnymi za poszczególne uprawy, w tym m.in. kukurydzę, buraki cukrowe, zboża czy rzepak.

– Platforma w Kondratowicach jest doskonałym miejscem do rozmów i wymiany opinii pomiędzy rolnikami i przedstawicielami naszej firmy. To jest bardzo ważne dla nas, żeby takie praktyczne informacje od plantatorów zdobywać. Dzięki temu pracujemy i doskonalimy genetykę, która jest fundamentem naszej działalności – podkreślał Piotr Paroboczy, prezes zarządu KWS Polska.
Pierwsze na rynku żyto krótkosłome
Najnowszym sukcesem niemieckiej hodowli jest pierwsza odmiana żyta hybrydowego w typie krótkosłomym o wysokości źdźbła 103 cm. KWS Erebor jest najniższą obecnie dostępną kreacją na rynku. To doskonałe rozwiązanie dla plantatorów, którzy chcą uzyskać wysoki plon ziarna z małą ilością słomy.

– Otworzyliśmy kolejny nowy rozdział w segmencie żyt hybrydowych, w których wiedziemy szczególny prym. KWS Erebor to odmiana do zadań specjalnych. Stworzona w odpowiedzi na wymagania rolników, a nie jako ciekawostka – mówił Bartosz Rudzki, product manager w KWS.
Bogactwo odmian rzepaku
Uwagę przykuwały także poletka odmianowe rzepaku ozimego. Szczególnie, że znajdujemy się w okresie, kiedy rolnicy stoją przed podjęciem kluczowych decyzji o wyborze odpowiedniej kreacji na swoje pola produkcyjne. KWS może poszczycić się wieloma hodowlanymi osiągnięciami w tym gatunku, wyróżniając się w gąszczu konkurencyjnych odmian.

– Zanim wprowadzimy nową odmianę przechodzi ona przez szczegółowe doświadczenia polowe. Nie liczymy na przypadek. Zwracamy uwagę m.in. na osypywanie się nasion, efektywność pobierania azotu czy reakcję na stresy. Bazujemy obecnie na sprawdzonym Laurosie, odmianie z dużym potencjałem plonowania, potwierdzonym także w praktyce. Alternatywą jest Mikados, który imponuje zdolnością adaptacyjną w wielu regionach Europy. Creatos to z kolei nowa jakość i odporność na kolejne patotypy kiły kapusty. My nie sprzedajemy tylko nasion, przekazujemy również wiedzę – podkreślał Błażej Wędrowski, product manager KWS.
Fotorelacja z Demo Farmy w Kondratowicach









