Co znajdziesz w artykule?
Okres po zbiorze zbóż to najlepszy moment na zwalczanie uciążliwych chwastów takich jak perz właściwy czy ostrożeń polny. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie herbicydu totalnego. Obecnie na ścierniska jedyną zarejestrowaną w tym celu substancją czynną jest glifosat.
Szkodliwość chwastów w uprawach polowych to przede wszystkim konkurencja o dostęp do światła, wody i składników odżywczych, a niezwalczane mogą doprowadzić nawet do całkowitej utraty plonów. Perz to jeden z najtrudniejszych do zwalczenia gatunków chwastów, szczególnie w uprawie zbóż, z którymi należą do jednej rodziny wiechlinowatych.
Uciążliwy perz trudny do zwalczenia
Jako trawa wieloletnia perz zagraża ponad 80% uprawom w naszym kraju. Najlepszy moment na skuteczne i stosunkowo niedrogie zwalczenie perzu to okres od żniw do siewu rośliny następczej. Jeśli nie zostanie odpowiednio zwalczony, może nie tylko obniżyć plony upraw następczych, ale również zwiększyć koszty produkcji poprzez konieczność stosowania dodatkowych zabiegów agrotechnicznych i chemicznych. Perz pobiera z gleby znaczne ilości składników pokarmowych, jest także żywicielem pośrednim wielu szkodników i chorób roślin.
Perz, jako trawa rozłogowa, rozmnaża się głównie wegetatywnie za pomocą podziemnych rozłogów. Rozłogi perzu w sprzyjających warunkach mają zdolność do silnego rozrastania się, wykazują dużą żywotność, dzięki której gatunek ten może wydać nowe rośliny nawet z drobnych fragmentów.
Zwalczanie perzu na ściernisku za pomocą glifosatu
Przystępując do zwalczania perzu na ściernisku z zastosowaniem glifosatu należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Przede wszystkim glifosat to substancja czynna o działaniu systemicznym, która pobierana jest wyłącznie przez zielone części rośliny. Aby skutecznie wyeliminować perz ze stanowiska, trzeba zadbać o dobre pobranie glifosatu przez rośliny, które umożliwi dotarcie substancji również do podziemnych rozłogów.
W tym celu oprysk glifosatem należy przeprowadzić w momencie, gdy perz osiąga ok. 10-15 cm wysokości i wykształcił już 3-4 liście właściwe. Ważne jest również zadbanie o dobre pokrycie liści cieczą opryskową i odpowiednią kondycję wody do przygotowania mieszaniny zbiornikowej – w twardej wodzie skuteczność glifosatu jest znacznie obniżona.
Halvetic do zwalczania perzu
Aby poprawić działanie glifosatu i zapewnić dobre pokrycie chwastów cieczą opryskową można sięgnąć po specjalne kondycjonery i adiuwanty lub zdecydować się na wybór gotowego produktu, który łączy w sobie substancje czynną i odpowiednio dobrane komponenty, dzięki którym zapewniona jest wysoka skuteczność działania herbicydu.
Takim produktem jest innowacyjny herbicyd Halvetic. Zastosowana w preparacie Halvetic innowacyjna formuła BGT (Better Glyphosate Technology) umożliwia pełną funkcjonalność i maksymalizację skutecznego działania glifosatu przy jednoczesnym niższym zużyciu substancji czynnej na hektar w porównaniu do innych herbicydów zawierających glifosat.
W celu eliminacji perzu dawka etykietowa wynosi 4 l/ha, a zalecana ilość wody to 100-150 l/ha. Technologia BGT wpływa także na szybsze i lepsze pobranie substancji czynnej przez rośliny, co z kolei ma znaczenie w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych tuż po wykonanym oprysku.