Co znajdziesz w artykule?
Kolejnym etapem po zbiorach ziemniaków jest ich prawidłowe przechowanie, żeby pozostały materiałem o najwyższej jakości. Należy stworzyć odpowiednie warunki, przede wszystkim pod względem wilgotności powietrza, jak i temperatury.
Gdzie przechowywane są ziemniaki?
Gospodarstwa które zajmują się produkcją ziemniaków na wielką skalę są już wyposażone w przechowalnie, które pozwalają stworzyć ziemniakom optymalne warunki. Jednak duża część ziemniaków, w mniejszych gospodarstwach przechowuje się nadal w piwnicach czy kopcach. Nie łatwym, ale koniecznym elementem jest, aby stworzyć w tych miejscach dobre warunki dla ziemniaków. Bez tego one nie przezimują, stracą swoją jakość i nie będą się nadawały do użytku.
Odpowiednie warunki, czyli jakie?
W przypadku przechowywania ziemniaków w kopcach, należy zacząć od doboru terenu, na którym dany kopiec powstanie. Musi to być przede wszystkim suche, równe miejsce, najlepiej na delikatnym wzniesieniu. Sam kopiec powinien mieć około 1,5m szerokości, a wysokość nie powinna przekraczać jednego metra. Całość okrywamy warstwą słomy grubości 20cm i przysypujemy ziemią, pozostawiając jedynie otwór na wierzchołku (30-40cm), żeby stanowił on wentylator wnętrza kopca.
Jeśli jednak rolnik zdecyduje się na przechowanie ziemniaków w przeznaczonych do tego pomieszczeniach gospodarskich bądź piwnicach powinien zacząć od sprawdzenia czy miejsce jest suche i zabezpieczyć je przed wilgocią, a ściany i dno pomieszczenia powinny mieć taką formę, aby była możliwość wentylacji całego składowanego materiału. W pomieszczeniach, do których mają trafić ziemniaki powinno być czysto, przede wszystkim nie mogę się znajdować żadne pozostałości po poprzednich zbiorach, zapobiega to pojawieniu się chorób grzybowych, które często towarzyszą ziemniakom podczas przechowywania.