niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jak plonowały odmiany buraków cukrowych w 2018?

spot_img

Sezon 2018 nie był łatwy dla buraków cukrowych. Ze względu na chłody i okresowo zmiennej wilgotności gleby na początku kwietnia, na większości części kraju prace polowe zostały opóźnione o tydzień w porównaniu z rokiem 2017. Dopiero druga dekada kwietnia przyniosła raptowne ocieplenie. Pod koniec kwietnia stwierdzono niedobór opadów, który przeciągnął się co najmniej do pierwszej dekady maja. W dalszej części okresu wegetacyjnego wielkość i rozkład opadów był zróżnicowany. A temperatury niejednokrotnie przekraczały średnie wieloletnie. Czerwiec na ogół był sprzyjający wegetacji buraka, natomiast lipiec wyraźny deficyt opadów wystąpił w południowo-wschodniej części kraju. Natomiast dla buraka katastrofalny okazał się sierpień, który charakteryzował się znacznym brakiem opadów i ekstremalnie wysokimi temperaturami. W tym czasie odnotowywano całodniowe więdnięcie i zasychanie liści, co wpływało na zahamowanie przyrostu masy korzeni, zwłaszcza w rejonach południowo-zachodniej i centralnej części Polski. Pomimo wysokich temperatur i nielicznych, krótkich okresach większej wilgotności obserwowany był rozwój chorób liści, szczególnie chwościka buraka.

 

Jaki był plon?

Warunki te sprawiły, że miniony rok był niekorzystny dla plonowania buraka, zwłaszcza dla Wielkopolski i Kujaw. Średni plon korzeni w doświadczeniach był na poziomie 79 t z ha, co oznacza, ze był on niższy o 10 t z ha w porównaniu z rokiem 2017. Mniejszy był również plon cukru. Plon biologiczny cukru był na poziomie średnio 14,2 t z ha (w 2017 roku 15,5 t z ha), zaś plon technologiczny wyniósł średnio 12,55 t z ha (w 2017 roku ok 14 t z ha). Natomiast zawartość cukru w korzeniach wyniosła średnio 18% i była wyższa o 0,5 % niż w roku ubiegłym.

Plon korzeni

Plon korzeni wzorca został określony na 80,5 ton z ha. Różnica pomiędzy najlepiej i najgorzej plonującą odmianą wyniosła 8,9 t z ha (najlepiej plonująca +3,1, najgorzej plonująca -5,8).
10 najlepiej plonującymi odmianami były Panorama KWS, Candimex, Eliska KWS, Jaromir, Marynia, Traper, BTS 2160, Sombrero, Jagiellon, Emu.

Zawartość cukru

Zawartość cukru dla wzorca to 17,9%. Najlepszą od najgorszej odmiany pod względem zawartości cukru dzieliło 1,1% (najlepsza +0,7%, najgorsza -0,4%).
10 najlepszych odmian pod względem zawartości cukru to Kujavia, Eliska KWS, Jagienka, Polmar, Traper, Pacyfic, Panorama KWS, Bravura, FD Coach, Jagiellon.

Plon biologiczny cukru

Plon biologiczny cukru dla wzorca to 14,41 t z ha. Różnica w plonie biologicznym cukru pomiędzy najlepszą (+8 dta ha) a najgorszą odmianą (-7,3 dt z a) wyniosła 15,3 t z ha.
Najlepszymi odmianami okazały się być: Panorama KWS, Eliska KWS, Candimax, Traper, Jaromir, Jagiellon, Jagienka, Kujavia, Marynia, BTS 2160.

Plon technologiczny cukru

Plon technologiczny cukru dla wzorca wyniósł 12,55 ton z ha. Różnica pomiędzy najlepszą odmianą względem tego parametru (+7,4 dt z ha), a najgorszą (-7,5 dt z ha względem wzorca) wyniosła ok 1,5 t z ha. Najlepszymi odmianami były: Panorama KWS, Eliska KWS, Candimax, Traper, Jaromir, Kujavia, Jagiellon, Jagienka, BTS 2160 oraz FD Coach.

Źródło: COBORU 2019.: Burak cukrowy 2018. Wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych

 

http://www.coboru.pl/DR/pdopublikacjecentralne.aspx

Buraki cukrowe PDO

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x